Mark Rober testira Teslin Autopilot protiv LiDAR tehnologije
Mark Rober, bivši inženjer NASA-e i popularni YouTuber, proveo je fascinantan eksperiment u kojem je usporedio Teslin Autopilot s automobilom opremljenim LiDAR-om. Ovaj test ima za cilj procijeniti sposobnost oba sustava u otkrivanju prepreka na cesti, a rezultat je bio iznimno zanimljiv i razotkrivajući.
Testiranje u različitim uvjetima
U eksperimentu, Rober je stavio Teslin autopilot kroz razne izazovne situacije, uključujući ekstremnu maglu, jaku kišu i različite vizualne prepreke. Ova okruženja bitna su za testiranje, budući da su uvjeti ceste često daleko od idealnih. Suprotno Teslinom autopilotu, koji se oslanja na kameru i umjetnu inteligenciju za snimanje okoline, Lexus sa sustavom LiDAR uspio je proći sve testove bez incidenata.
LiDAR vs. kamere
LiDAR, što značiti "Light Detection and Ranging", koristi laserska svjetla koja su nevidljiva ljudskom oku kako bi precizno mapirao okolinu. Većina autonomnih vozila koristi ovu tehnologiju za jasno prepoznavanje drugih automobila, pješaka i potencijalnih prepreka. U testu, Teslin autopilot nije uspio izbjeći "udaranje" manekena postavljenog ispred automobila tijekom simulacije maglovitih uvjeta. S druge strane, LiDAR sustav je vrlo uspješno detektirao i spriječio sve prepreke.
Elon Musk i kritika LiDAR-a
Elon Musk, izvršni direktor Tesle, često je kritizirao LiDAR tehnologiju, smatrajući je nepotrebnom. On tvrdi da je sustav temeljen na kamerama sasvim dovoljan za samovozeće automobile. Tijekom jednog od svojih posljednjih istupa, Musk je izjavio da ljudi ne koriste LiDAR za vožnju, već se oslanjaju na svoja osjetila, što bi trebale oponašati i digitalne neuronske mreže.
Roberov zaključak o testovima
U videu, Rober je napomenuo da je najvažnija odlika bila sposobnost prepoznavanja opasnosti, posebno kada je automobil tanko prošao kroz “Wile E. Coyote” zid postavljen kao test. Iako je sustav na autopilotu djelovao učinkovito u jasnim uvjetima, prepoznavanje prepreka je bilo znatno otežano u uvjetima smanjene vidljivosti.
Unatoč uspješnosti testova sa LiDAR-om, neki kritičari ukazuju na to da se takve simulacije i iluzije rijetko javljaju u stvarnim voznim situacijama. Rober je iznio svoje viđenje tvrdnje kritičara, naglašavajući da je glavni cilj autonomnih tehnologija postupno prijelaz na visoku razinu sigurnosti koja će nadmašiti sposobnosti ljudskih vozača.
Reakcija na društvenim mrežama
Nakon objave videa, Rober je naišao na kritike pojedinih Teslinih obožavatelja koji su smatrali da je trebao koristiti napredniji softver punog samog vožnje umjesto standardnog autopilota. U odgovoru na te kritike, podijelio je sirove snimke testova, podupirući svoj pristup i objašnjavajući razloge svog odabira.
Zaključak
Roberov test razotkriva ključne razlike između različitih tehnologija samovozećih automobila i potiče raspravu o budućnosti sigurnosti na prometnicama. I Tesla i LiDAR tehnologije imaju svoje prednosti i mane, a kao što test pokazuje, važno je nastaviti istraživati i razvijati neočekivane aspekte ovih sustava kako bi se postigla maksimalna sigurnost na cesti.