Razmišljanja Europljanina o Putovanjima u SAD
Sjedim u Velikoj Britaniji, razmišljajući o svojim iskustvima s putovanjima u Sjedinjene Američke Države. Bila sam tamo tri puta, a svaki posjet donio je jedinstvene uspomene. Prvi put sam putovala s djecom na Floridu, istražujući sve čari koje ta država nudi. Moj drugi posjet uključivao je Teksas, gdje smo uživali u izvrsnoj Tex-Mex hrani i proveli vrijeme u zoološkom vrtu u Houstonu. Treći put, moj partner i ja upoznali smo Boston, gdje nas je kišna sezona natjerala da se sklonimo u kafiće i uživamo u pogledu na obalu.
Zabrinutost oko Putovanja u SAD
Iako sam ranije bila sigurna u svoje putničke izbore, ovoga ljeta moja želja za posjetom slapovima Niagare postala je podložna preispitivanju. Zabrinutosti zbog političke situacije u SAD-u, uglavnom povezane s administracijom Donalda Trumpa i njenim mjerama za nacionalnu sigurnost, znatno su se povećale. Čitala sam o putnicima koji su se suočili s rigoroznom pretrgom na granici, uključujući i slučaj francuskog istraživača koji je odbijen za ulazak u zemlju zbog mišljenja koja je pronađena na njegovom telefonu.
Ove vijesti nisu me samo izbavile iz mirnog stanja; one su mi otvorile oči prema mogućim teškoćama koja bi mogla doći s putovanjem u zemlju koja je nekad djelovala kao sigurni odabir za turiste. Mnogi ljudi, uključujući i moje američke prijatelje, sugerirali su da uopće ne spominjem da sam pisac kada prolazim kroz carinsku kontrolu. Savjetovali su mi da uzmem "plamenik telefon", minimalni uređaj koji ne sadrži nikakve informacije o meni ili mom radu, ukoliko se odlučim na posjet.
Stalne Mijenjajuće Smjernice
Iako su pretraživanja uređaja na granicama legalna i nisu nova praksa, nedavni incidenti ukazali su na to da se takve mjere mogu zloupotrebljavati. Primjer britanskog turista koji je 19 dana bio zatvoren zbog navodnog kršenja vize izazvao je dodatne zabrinutosti. Ona je putovala s turističkom vizom i planirala ostati s obitelji, ali je privedena kada je carinska služba procijenila da prekršila pravila, unatoč činjenici da nije primila nikakvu kompenzaciju.
Ovakvi slučajevi dodatno su pojačali moju tjeskobu. Iako mnogi stranci redovito putuju u SAD bez ikakvih problema, stalno prisutne tenzije i promjenjiva pravila potaknuli su me na razmišljanje o vlastitim planovima. Čak ni umetanje "plamenik telefona" ne može jamčiti sigurnost ili mir, a osjećam se nelagodno dok razmišljam o mogućim posljedicama koje mogu proizaći iz najmalenkijih nedoumica.
Umirujuće Putničke Upute
Vlade brojnih zemalja, uključujući Veliku Britaniju i Kanadu, izdale su putnička upozorenja za svoje građane koji razmišljaju o putovanjima u SAD. Ova upozorenja, zajedno s daljnjim izvještajima o pritvorima i deportacijama turista, stvaraju osjećaj nesigurnosti među potencijalnim putnicima. Kako situacija izgleda ovako neizvjesno, nije ni čudo da se mnogi preispituju oko posjeta.
Umjesto da posjetim SAD, odlučila sam promijeniti svoje putne planove i istražiti Italiju. U toj zemlji očekujem manje stresa i više užitka u kulturnim i kulinarskim doživljajima koji će me nadahnuti i ispuniti. Uz nadu da će se situacija u budućnosti smiriti, razmišljam o povratku u SAD kada se politička klima stabilizira. Do tada, ostajem usredotočena na svoje putovanje u Italiju, gdje se nadam pronaći duh istraživanja i avanture, bez dodatnih tjeskoba i briga.