Latino stanovništvo Ohija doživjelo je impresivan rast od 2000. godine, s brojem članova ove zajednice koji su se više nego udvostručili. Ovaj značajan pomak primjetan je posebno u urbanim sredinama, ali se širi i u južni Ohio, što otvara vrata raznim kulturnim inicijativama. Jedan od takvih projekata je i novi dvojezični podcast koji ima za cilj osvijetliti bogatstvo i raznolikost kulturnih tradicija latinskih zajednica u Appalachiji.
Cassie Rosita Patterson, izvršna direktorica Južnog Ohio Folklifea i koproducentica podcasta Kulture južnog Ohija, pridružila se redakciji u Ohiju kako bi razgovarala o tom projektu i njegovim ciljevima.
Na južnoj Appalachian Ohio Latino stanovnici
“Naša pokrivenost obuhvaća nekoliko županija u južnom Ohiju, a prema popisu iz 2020. godine, latinoamerički ili latino-identificirani stanovnici čine oko 1,48% ukupnog stanovništva. Ono što se često zapostavlja je nevjerojatna raznolikost unutar ovog postotka; imamo latino zajednice koje predstavljaju različite dijelove Meksika i drugih latinoameričkih zemalja, a svaka od njih donosi svoje jezike, dijalekte i tradicije,” objašnjava Patterson.
O temama njezinog podcasta
“U podcastu surađujemo s raznim pojedincima koji imaju jedinstveno iskustvo povezano s latinoameričkim zajednicama. Primjerice, Pablo, moj učitelj španjolskog, iz Perua, koristi svoje poznavanje filmskih prikaza Latinske Amerike kako bi obogatio naše epizode. Zatim tu je i JD, stanovnik Minforda koji, iako nije Latinoamerikanac, prepoznaje važnost učenja i razumijevanja drugih kultura kroz svoja putovanja,” nastavlja Patterson.
“Edwin Martell iz Loraina, s portorikanskim korijenima, donosi priče koje su od suštinskog značaja za našu zajednicu, dok Hector Reffit, odgojen u teškim okolnostima, donosi jedinstvenu perspektivu pastorstva i zajedničkog građanskog života,” dodaje Patterson, naglašavajući koliko je svaki od ovih glasova važan za širu sliku latinske prisutnosti u Ohiju.
O njihovoj viziji za budućnost južnog Ohija
“Jedna od ključnih potreba koju smo identificirali je stvaranje centraliziranog središta za latino zajednicu. To bi bio prostor koji okuplja ljude na zajedničkom cilju, promovirajući dvojezičnost i međusobnu podršku unutar zajednice,” ističe Patterson.
“Trenutno, mnogi od ovih važnih aktivnosti vjerno vode crkve, koje su stvorile bogatu mrežu odnosa i kulturnih programa. Naša želja je povezati te inicijative s javnošću, omogućavajući veće prepoznavanje latinoameričkog života i kulture unutar šire zajednice,” dodaje.
O važnosti usmene povijesti
“Zabrinjavajuće je što postoji malo dokumentacije i arhivskih podataka o prisutnosti latinske zajednice u ovom području. Mnoge priče iz 70-ih i dalje nisu zabilježene na način na koji bi trebale biti. Naša misija je pružiti platformu za dijeljenje tih priča kako bi ih drugi mogli bolje razumjeti,” kaže Patterson.
“Svaka osoba ima svoju priču o putovanju i migracijama, bilo da se radi o osobnim iskustvima ili obiteljskoj povijesti. Naš cilj je stvoriti prostor gdje će te priče izazvati empatiju i razumijevanje među ljudima,” poručuje na kraju.