Kontroverzno tvrdnja Donalda Trumpa o testiranju automobila u EU
U utorak su njemačke vlasti za licenciranje i testiranje vozila odlučno odbacile nedavne navode američkog predsjednika Donalda Trumpa o testu kuglice koji navodno moraju proći automobili izrađeni u Americi kako bi bili odobreni za prodaju unutar Europske unije (EU). Tijekom svog govora, Trump je tvrdio da test uključuje bacanje kugle s visine od šest metara na automobil te da vozilo može biti odobreno samo ako ne pokaže udubljenje.
Navodi o testu kuglice
Prema Trumpovim riječima, uvedeni su ovi testovi kako bi se zaštitila europska automobilska industrija od američke konkurencije, ne samo putem tarifa, već i rigoroznim pravilima koja nepravedno ciljaju američke automobile. Ovaj komentar, iako nadmašen ironijom, ukazuje na širu temu koja okružuje trgovinske odnose između Sjedinjenih Američkih Država i zemalja Europske unije.
Odbacivanje tvrdnji od strane njemačkih vlasti
Njemačke agencije Tüv Süd i KBA (Kraftfahrt-Bundesamt) izjavile su da takav test ne postoji. Njihovo odbacivanje je naglasilo da se svi testovi za odobravanje vozila primjenjuju jednako, bez obzira na nacionalnost proizvođača. Predstavnik Tüv Süd objasnio je da su slični testovi u korištenju, ali se ne odnose na cijela vozila, već na vjetrobranska stakla, gdje se provjerava otpornost na udarce koji mogu dovesti do stvaranja oštrih komadića.
Testiranje vjetrobranskih stakla
Osim što su potvrdili da test kuglice ne postoji, stručnjaci su dodatno pojasnili da je normalno da u slučaju stvaranja udubljenja na vjetrobranskom staklu ne dovodi do neuspjeha testa. Ovi testovi su, zapravo, usmjereni na očuvanje sigurnosti putnika, a ne na diskriminaciju stranih automobila.
Sličnost s prethodnim izjavama
Ova situacija podsjeća na sličan komentar koji je Trump napravio 2018. godine kada je navodno spomenuo sličan test japanskim vlastima. Tada je njegova glasnogovornica kasnije objasnila da se očito radilo o šali, no ovakav pristup prema europskoj regulativi, čini se, ponovno rezonira kroz prijetnje o diskriminaciji.
Trgovinski odnosi između SAD-a i EU
Ova izjava dolazi usred stalnih trgovinskih tenzija između SAD-a i Europske unije, gdje su carinski problemi, propisi i standardi često u središtu rasprava. Američki predsjednik često naglašava da su europski standardi za automobile postavljeni tako da brane lokalnu industriju, suočavajući se s kritikama oko zaštitnih mjera koje smanjuju mogućnosti uvoza iz SAD-a.
Zaključna misao
Cjelokupna situacija ukazuje na složenu mrežu trgovinskih odnosa, gdje se izjavama na visokom političkom nivou često manipulira radi postizanja određenih ciljeva. Dok razgovori o automobilskim standardima čini se često osciliraju između činjenica i fikcije, jasno je da je ovaj dio globalne trgovine daleko od jednostavnog, a rasprave poput ovih samo dodatno produbljuju nesuglasice između dviju ekonomskih sila.