Nissan mijenja strategiju: Povećanje prodaje kroz novu bonus strukturu
Uvod u problematiku
U svijetu automobilske industrije, promjene su česta pojava, a Nissan je odlučio napraviti značajnu transformaciju u svom pristupu prodaji. U svjetlu pada prodaje u posljednjih 18 mjeseci, proizvođač automobila iz Japana pokreće novu strategiju bonusa za svoje dilere, koja će krenuti od lipnja. Ova promjena predstavlja zanimljivo preispitivanje dugogodišnje tradicije u automobilskom marketingu koja se, čini se, oslanjala na složene sustave izračuna.
Nova bonus strategija
Prema informacijama iz Automobilskih vijesti, Nissan planira nagrađivati svoje dilere na osnovu jednostavnih, lako razumljivih ciljeva prodaje. Umjesto složenih formula i izračuna, cilj je motivirati trgovce da prodaju veći broj novih vozila. Trgovci koji dosegnu 90% svog cilja za volumen dobit će dodatnih 350 dolara po novom prodanom vozilu, dok oni koji premaše taj cilj za 10% mogu očekivati dupli bonus. Ova vizija potiče trgovce da se fokusiraju na prodaju, što bi moglo biti korisno za kupce koji traže povoljne uvjete i popuste.
Trenutna situacija s prodajom
Nissanova situacija na tržištu trenutno nije zavidna. Prodaja automobila pala je do razine koju su predstavnici tvrtke nazvali "apsolutnom katastrofom". Vinay Shahani, šef američke prodaje, naglasio je potrebu za hitnom promjenom kako bi se preokrenuli trenutačni trendovi – neki trgovci prodaju više rabljenih nego novih automobila, što nije u skladu s ciljevima tvrtke.
Utjecaj na potrošače
Što to znači za kupce? Sa novim sustavom, trgovci bi mogli smanjiti cijene ili pristati na pregovore zbog želje da dođu do ciljeva prodaje. Prema analizama, kupci bi mogli imati koristi od vremena za pregovaranje, posebno pred kraj mjeseca, kada trgovci žele ispuniti svoje kvote.
Konkurencija i tržišni udio
Nissanov tržišni udio u maloprodajnoj segmentaciji automobila u SAD-u iznosi oko 5,4%. Premda ima konkurentske prednosti nad nekim markama kao što su Volkswagen i Mazda, značajno zaostaje iza velikih igrača poput Toyote i Honde. Ova nova strategija mogla bi pomoći Nissanu da ponovo stekne zaboravljenu poziciju.
Očekivanja do kraja godine
Shahani postavlja ambiciozan cilj od pola posto povećanja prodaje do kraja godine, što bi predstavljalo dodatan volumen od oko 80.000 automobila. To bi značilo značajan pomak s obzirom na trenutnu situaciju. Bonusi koji ne dolaze s previše ograničenja mogli bi trgovcima omogućiti dodatni prihod, što bi potencijalno moglo stimulirati veće investicije u prodaju.
Ekonomija i izazovi
S obzirom na trenutne izazove u globalnoj ekonomiji, Nissan se suočava s teškim odlukama. Tvrtka planira smanjiti proizvodnju i riješiti se viška zaposlenika, što ukazuje na ozbiljnost situacije. Ova strategija bonusiranja može biti ključna za preživljavanje i oporavak, ali s neizvjesnosti na tržištu, kako će se ovaj plan realizirati ostaje neizvjesno.
Zaključak
Nissanova odluka da promijeni svoj pristup prodaji kroz novu bonus strukturu otvara vrata novim mogućnostima i izazovima. S obzirom na trenutno stanje automobilske industrije, ova mjera može imati dalekosežne posljedice, ne samo za samu tvrtku, nego i za širu potrošačku javnost. Očekuje se da će tržišni trendovi i ponašanje potrošača reagirati na ovu novu strategiju, a vrijeme će pokazati je li to bio pametan korak za Nissan.