Veliki pad prihoda za General Motors u drugom kvartalu
General Motors (GM), jedan od vodećih svjetskih automobilskih divova, objavio je rezultate za drugi kvartal 2024. godine, koji su iznenadili mnoge analitičare i ulagače. Neto prihodi GM-a pali su za čak 35%, dok su troškovi povezani s carinama dosegli vrtoglavih 1,1 milijardu dolara. Ovaj financijski udarac izazvao je brojne rasprave unutar automobilske industrije i otvorio nova pitanja o globalnim trgovinskim odnosima.
Ključni financijski pokazatelji
Prema izvješću objavljenom početkom srpnja, GM je zabilježio pad neto prihoda sa 2,57 milijardi dolara u istom razdoblju prošle godine na 1,67 milijardi dolara u drugom kvartalu 2024. Ukupni prihodi tvrtke porasli su za 0,7%, što je znak da i dalje postoji potražnja za GM-ovim vozilima, no rast prihoda nije bio dovoljan da neutralizira rast troškova. Pad neto dobiti odraz je povećanih ulaznih troškova, prije svega zbog novih ili povećanih carina na međunarodna tržišta.
Utjecaj tarifa na poslovanje
Najveći udarac prihodu došao je kroz nove tarife i zaštitne mjere koje su vlade uvele početkom godine, osobito u odnosima između Kine i Sjedinjenih Američkih Država. GM, koji značajan dio svojih dijelova i sirovina nabavlja izvan Sjeverne Amerike, sada se suočava s mnogo višim ulaznim troškovima. Upravo ti dodatni izdaci od 1,1 milijardu dolara pripisuju se gotovo isključivo carinama na uvoz čelika, aluminija te ključnih automobilskih komponenti. Ove tarife nisu samo povećale troškove proizvodnje, već su i ograničile GM-ovu konkurentnost na tržištima gdje lokalni proizvođači nisu pogođeni istim nametima.
Reakcije iz GM-a i industrije
Izajve kreatora politike GM-a jasno su ukazale na zabrinutost, pritom naglašavajući potrebu za novim strategijama nabave i diversifikacijom dobavljača. CEO Mary Barra istaknula je kako tvrtka već radi na restrukturiranju lanca opskrbe, smanjenju ovisnosti o pojedinim zemljama te većem ulaganju u lokalnu proizvodnju. Automobilski analitičari procjenjuju da bi, ukoliko aktualne tarife ostanu na snazi, GM u narednim kvartalima mogao značajno smanjiti investicijska ulaganja u razvoj novih modela i elektrifikaciju voznog parka.
Odraz na šire tržište i potrošače
Pad GM-ove neto dobiti ima šire implikacije za čitavu autoindustriju, ali i krajnje kupce. Visoki proizvodni troškovi mogli bi dovesti do rasta cijena gotovih vozila, čime bi automobili GM-a postali manje dostupni širokom spektru korisnika, posebno na tržištima izvan Sjedinjenih Država. Važno je napomenuti da su i drugi veliki proizvođači automobila izvijestili o sličnim izazovima, što upućuje na mogući domino-efekt globalno.
Novi izazovi u globalnom lancu opskrbe
Globalni lanci opskrbe, već narušeni pandemijom, sada su dodatno opterećeni trgovinskim sukobima i tarifama. GM, baš kao i ostale velike tvrtke u sektoru, razmatra preseljenje proizvodnje bliže ciljnim tržištima i optimizaciju procesa nabave. Takve prilagodbe zahtijevaju ogromne investicije i vremenski su vrlo zahtjevne, ali se nameću kao nužnost u današnjem nestabilnom poslovnom okruženju.
Sinergija inovacija i ekonomskih pritisaka
Iako GM ističe da neće odustati od ulaganja u električna vozila i nove tehnologije, jasno je da će dinamika investicija biti pod utjecajem novih financijskih ograničenja. Prednost će imati projekti koji mogu brzo donijeti povrat uloženih sredstava, dok će se rizičniji inovativni pothvati možda privremeno usporiti. To bi na dugi rok moglo utjecati na globalnu utrku u razvoju održive mobilnosti.