Prostock-studio // Shutterstock
Nesigurnost automatske tarife trese odluke o kupnji automobila
U posljednje vrijeme, automobilska industrija suočava se s brojnim izazovima, a tržište se ponovno nalazi u turbulentnom razdoblju. Pritisak predsjednika Donalda Trumpa da uvede tarife u svom drugom mandatu dodatno je zakomplicirao situaciju koja je već bila pogođena pandemijom. Potrošači i trgovci suočavaju se s neizvjesnošću koja utječe na njihove odluke o kupnji voća.
Iako su cijene novih vozila ostale relativno stabilne, kupci već daju do znanja da su spremni za promjene. Istraživanje koje je proveo Edmunds pokazuje da velik postotak kupaca priznaje da će tarife sigurno utjecati na njihove odluke o kupnji.
Podaci iz travnja 2025. godine otkrivaju da je prosječna transakcijska cijena (ATP) za nova vozila iznosila 48,422 USD, što predstavlja porast od 2,2% u odnosu na prethodni mjesec. To ukazuje na to da, iako su cijene relativno stabilne, percepcija promjena može potaknuti kupce na brze odluke.
Psihologija tarife i anksioznost kupaca
Percepcija mogućih promjena cijena potiče mnoge kupce da ubrzaju odluke o kupnji. U razdoblju od ožujka do travnja zabilježeno je povećanje aktivnosti kupovine, što sugerira da su neki potrošači djelovali proaktivno u iščekivanju budućih povećanja cijena. Ova vrsta “punjenja” kupovine često se javlja u neizvjesnim vremenima, čime potrošači pokušavaju izbjeći višu cijenu kasnije.
Prema anketi, 44% kupaca izjavilo je da će tarife definitivno utjecati na njihovu odluku o kupnji automobila. Pritom, 31% njih smatra da će tarife donekle faktorirati u njihovu odluku, dok samo 17% misli da tarife neće imati nikakvog utjecaja.
Kretanje prema rabljenim vozilima
Kako nesigurnost raste, sve više potrošača okreće se rabljenim vozilima kao strateškoj alternativi. Istraživanje je pokazalo da 58% ispitanika razmatra rabljena vozila, a 46% njih posebno razmatra certificirana vozila (CPO). Ova promjena u perceptivnoj strategiji kupnje može biti rezultat straha od budućih cijena novih vozila.
Međutim, rabljeno tržište također se suočava s izazovima. Osim što je potražnja povećana, nedostatak dostupnih rabljenih vozila može dodatno pogoršati situaciju, uzrokujući porast cijena. Potrošači koji traže olakšanje od pritisaka cijena novih vozila mogli bi se suočiti s nepredvidivim i nestabilnim rabljeno tržištem.
Učinak na cjelokupnu industriju
Nesigurnost oko tarifa također ima šire posljedice za samu industriju. Proizvođači automobila i trgovci suočavaju se s dodatnim izazovima kada je riječ o predviđanju potražnje i prilagodbi svojih poslovnih modela. Smrtnost tradicionalnih obrazaca kupovine može smanjiti preciznost marketinških strategija i predviđanja potražnje.
Kao što se situacija razvija, usredotočenost na strategije prilagodbe postat će ključna za uspjeh u dinamičnom okruženju. Proizvođači koji najbolje upravljaju svojim troškovima i imaju širi globalni doseg vjerojatno će biti u boljoj poziciji da premoste izazove povezane s neizvjesnošću tarifnih politika.
Povezanost s potrošačkom psihologijom
Promjene povezane s tarifama ne utječu samo na cijene. One također imaju značajan učinak na psihologiju potrošača, što može dovesti do stresnih situacija pri donošenju odluka. Uzbuđenje kupnje automobila koje je nekada dominiralo procesom može biti zamijenjeno sumnjom i anksioznošću, dovevši do emocionalne turbulencije među kupcima.