Sastanak o "rabljeni automobili s nultom kilometražom"
Shanghai, 27. svibnja – Kinesko ministarstvo trgovine planira sastanak s industrijskim tijelima i proizvođačima automobila poput BYD-a i Dongfeng Motora kako bi raspravili o fenomenu "rabljenih automobila s nultom kilometražom". Ovaj sastanak, zakazan za današnje popodne, dolazi u vrijeme kada se tržište suočava s izazovima prodaje i cijenama.
Fenomen "rabljenih automobila s nultom kilometražom"
Predsjedavajući Great Wall Motor-a, Wei Jianjun, izjavio je u intervjuu za Sina financije da su "rabljeni automobili s nultom kilometražom" postali uobičajeni fenomen na kineskom tržištu. Riječ je o automobilima koji su registrirani i imaju registarske oznake, ali nikada nisu bili korišteni na cesti. Wei je naglasio da se procjenjuje da najmanje 3.000 do 4.000 dobavljača na platformama rabljenih automobila prodaje ove specifične automobile, čime se dodatno komplicira situacija na tržištu.
Uzroci rastuće prodaje
Ovakva praksa prodaje "rabljenih automobila s nultom kilometražom" predstavlja odgovor na desetljeće borbe cijena unutar automobilske industrije. Proizvođači automobila i njihovi dilerski partneri suočavaju se s pritiscima da ispune sve agresivnije prodajne ciljeve, a ova taktika omogućava im da povećaju prodaju bez direktnog smanjenja cijena novih automobila.
Sudionici sastanka
Na sastanak su pozvani i predstavnici Kineskog udruženja proizvođača automobila (CAAM), Kineskog udruženja trgovaca automobila (CADA) te nekih trgovačkih platformi koje se fokusiraju na rabljene automobile. Ova okupljanja imaju za cilj promicanje suradnje i razmjenu ideja unutar industrije, pokušavajući pronaći rješenja za trenutne izazove.
Reakcije tržišta
Nakon najave sastanka, dionice proizvođača automobila kao što su BYD i Leapmotor zabilježile su pad od 3,1 posto. Također, indeks automobila Hong Kong Hang Seng pao je više od 2 posto, što sugerira zabrinutost investitora oko daljnjeg razvoja situacije na tržištu.
Zaključak
Ovaj skup značajan je korak u pokušaju stabilizacije automobilske industrije u Kini. Raste pritisak na proizvođače da pronađu inovativne načine prodaje i rješavanja izazova koje donosi suvremeno tržište. Vremenski okvir i ishod sastanka mogli bi imati trajne posljedice na način na koji se automobili prodaju u budućnosti, posebno u kontekstu rabljenih automobila.