Uvođenje strožih testova fleksibilnosti stražnjih krila u Formuli 1
Ove subote, na kineskom Grand Prixu, utrke Formule 1 doživjet će novost u pravilnicima koji se odnose na tehničke specifikacije vozila. Upravno tijelo FIA odlučilo je uvesti rigoroznije testove koji će limitirati fleksibilnost stražnjih krila bolida. Ovu promjenu motivirao je prikaz performansi krila na Australskom Grand Prixu, gdje su se pojavili znakovi potencijalne manipulacije kroz namjerno fleksiranje.
Razlozi za nove testove
Analiza snimaka s kamera namijenjenih praćenju deformacije stražnjih krila izazvala je zabrinutost među čelnicima FIA. Stručnjaci su došli do zaključka da su postojali čvrsti dokazi koji opravdavaju uvođenje teških testova elektronskog nadzora na stražnjim krilima. Ovi testovi imaju za cilj osigurati poštenu konkurenciju među timovima, sprječavajući potencijalne prednosti koje bi fleksibilnije krilo moglo donijeti.
Specifikacije novih testova
Za utrku u Šangaju, novi testovi će postaviti strog limit na razmak između glavnog repa stražnjeg krila i zaklopke na maksimalno 0,75 mm kada se na njega primjeni vertikalno opterećenje od 75 kilograma. Ovo predstavlja značajno smanjenje u odnosu na prethodni limit do 2 mm koji je bio dopušten u Australiji. Osim toga, očekuje se da će se postupno smanjivati tolerancija na 0,5 mm do utrke u Japanu, koja je planirana od 4. do 6. travnja.
Utjecaj na timove i izvedbu automobila
Timovi Formule 1 već dugi niz godina eksperimentiraju sa strategiјama fleksibilnosti krila. Ova praksa je povezana s idejom da se oblik krila može mijenjati pod opterećenjem, što smanjuje otpor zraka i time povećava brzinu na pravcima. Kada se vozilo usporava ili skreće, krilo bi se ponovo "uspravilo", omogućujući optimalno prianjanje. U tehničkom smislu, to omogućava timovima da izvuku maksimalne performanse iz svojih automobila, bez gubitka brzine u zavojima, što je posebno važno s novijim generacijama vozila.
Uloga fleksibilnosti u modernim trkaćim bolidima
S trenutnom generacijom trkaćih automobila, postizanje savršene ravnoteže između brzine u zavojima i na pravcima postalo je sve teže. Fleksibilnost stražnjih krila je uvelike utjecala na mogućnost timova da se nose s tim izazovima. Kroz nove testove, FIA nastoji postići ravnotežu između inovacija i pravilnika, omogućujući timovima da zadrže konkurentnost, a da pritom osiguraju da svi igrači na stazi igraju prema istim pravilima.
Planirana buduća poboljšanja
Uvođenje čvršćih testova vezanih uz fleksibilnost krila najavljeno je i za španjolski Grand Prix, koji se održava od 30. svibnja do 1. lipnja. Ove promjene usmjerene su prema održavanju integriteta sporta i stvaranju poštenijih uvjeta natjecanja. Od timova se očekuje da se prilagode novim pravilima, što bi moglo dovesti do zanimljivijih i nepredvidljivijih utrka u budućnosti.
U kontekstu ovih izmjena, članovi timova, inženjeri i vozači morat će se još više usredotočiti na svaki aspekt performansi svojih automobila kako bi se prilagodili novim pravilima i potencijalnim izazovima koje donosi rigoroznija kontrola.