Povećanje cijena automobila: Upravlja li Trump tijekom tarife?
Prošli tjedan, predsjednik Donald Trump odobrio je proizvođačima automobila jednomjesečno razdoblje mira kada su u pitanju tarife na vozila iz Meksika i Kanade. Ova odluka donijela je određenu nadu industriji automobila, no svakako nije označila kraj potencijalnim posljedicama po potrošače. Čini se da bi sljedeća kupnja novog vozila ili popravak automobila mogli postati skuplji u bliskoj budućnosti.
Utjecaj tarifa na cijene novih i rabljenih automobila
U razgovoru s Jasonom Krausom, potpredsjednikom operacija za Mike Albert Sales i Leasing, saznajemo da bi ulazak planiranih tarifa mogao značajno utjecati na cijene automobila, ne samo na nove već i na rabljene. Kraus objašnjava da kada se cijene novih vozila povećaju zbog tarifa, postojeće cijene rabljenih vozila često slijede taj trend.
"Kako ta nova cijena postaje malo viša, postoji potencijal da se i rabljena cijena može povećati," rekao je Kraus, što implicira da će vozači koji planiraju kupnju automobila u bliskoj budućnosti možda trebati brzo djelovati kako bi izbjegli veće troškove.
Ovisnost o stranim dijelovima
Daire Burke, šef SWOOP financiranja Sjeverne Amerike, ističe brigu oko velikog udjela dijelova koji se koriste u vozilima prodavanim u SAD-u, a dolaze iz Kanade i Meksika. Procjenjuje se da čak 40% tih dijelova dolazi iz inozemstva, a neki dijelovi se čak pet ili šest puta šalju preko granica prije nego što završe na automobilu.
"S obzirom na to koliko je industrija oslonjena na strane dijelove, nadolazeće tarife najvjerojatnije će povećati troškove za potrošače," objašnjava Burke. On upozorava da će usklađivanje domaće opskrbe s novim politikama trajati dug period, što dodatno otežava situaciju.
Cijene autodijelova i njihov utjecaj na popravke
Utjecaj tarifa neće se odvijati samo na tržištu novih automobila; vozači koji posjeduju starija vozila također će osjetiti povećanje cijena. Jeff Landrum, auto mehaničar iz Ron’s Auto Service, ističe da mnogi dijelovi koje koristi dolaze iz Meksika ili Kine, čak i kada se radi o američkim automobilima. "Imamo filtre, noževe brisača i nekoliko dijelova kočnica koji se uvoze", kaže Landrum.
Burke dodaje da je cijeli ekosustav automobilske industrije, u kojem su uključeni proizvođači, distributeri i mehaničari, "izgrađen desetljećima", što otežava brzo pronalaženje alternativnih dobavljača.
Strategije za prevladavanje troškova
U svjetlu ovih promjena, novost u industriji dolazi u obliku preporuka predsjednika Trampa, koji je savjetovao izvršne direktore "velikih tri" proizvođača automobila da presele svoje operacije u SAD kako bi izbjegli dugoročne troškove zbog novih tarifa. Ova politika može dovesti do daljnjih promjena u strukturi opskrbe i cijena na tržištu.
Jednomjesečno izuzeće od tarifa odnosi se na sve automobile koji dolaze kroz USMCA ili sporazum o slobodnoj trgovini koji pokriva Sjevernu Ameriku. Uz te informacije, Kraus savjetuje potrošačima da se aktivno uključe u tržište prije nego što cijene porastu. "Brže bi se kretali, vjerojatno bi im išlo u korist," naglašava Kraus, tjerajući vozače na brzu reakciju kako bi izbjegli dodatne troškove.
Umjesto da se prepuste strepnji o onome što dolazi, vozači i potencijalni kupci automobila trebali bi se početi pripremati i razmišljati o svojim sljedećim koracima kako bi minimizirali troškove u bliskoj budućnosti.