Trump i “test kuglice”: Što se skriva iza necarifnih varanja?
Na Uskrsnu nedjelju 2023. godine, američki predsjednik Donald Trump objavio je post na svojoj platformi za društvene medije, Truth Social, u kojem je iznio osam “necarifnih varanja”. Među njima se našla i prilično zagonetna optužba koja se tiče japanskog “testa kuglice”. Ovaj neobičan primjer Trump koristi kao ilustraciju kako Japan navodno uvodi proizvoljne tehničke standarde koji otežavaju ulazak američkim proizvodima na njihovo tržište.
Što je zapravo “test kuglice”?
Prema Trumpovim riječima, “test kuglice” predstavlja proceduru u kojoj se kugla za kuglanje s visine od 20 stopa baca na kapuljaču automobila. Ako se kapuljača udubi, automobil ne ispunjava uvjete za tržište. Ova izjava, koja se prvi put pojavila u Trumpovim riječima 2018. godine na događaju prikupljanja sredstava u Missouriju, izazvala je pomutnju i nevjericu među slušateljima. Tada je tiskovna tajnica Bijele kuće, Sarah Sanders, komentirala kako “predsjednik očito šali”.
Unatoč tome, Trumpov primjer nastavlja izazivati zanimanje i raspravu, a njegova logika sugerira da Japan koristi neobične standarde kako bi usložnio situaciju za američke proizvođače automobila.
Izvori i nedostatak dokaza
Unatoč tome što Trump navodi konkretan “test kuglice”, nekolicina analitičara i stručnjaka tvrdi da ne postoji službena potvrda da se takav test u Japanu zapravo provodi. Neki smatraju da je Trump možda mislio na Nissanov televizijski oglas koji prikazuje kuglice za kuglanje koje padaju na automobile kako bi se demonstrirala njihova izdržljivost. Drugi pak sumnjaju da se njegov komentar može povezati s pješačkim testovima u Japanu koje uključuju predmete u obliku glave.
Trumpovo korištenje ovog primjera u svojim govorima i postovima ukazuje na njegovu potrebu da pojednostavi složene ekonomske probleme u jednostavne metafore koje su lako razumljive široj javnosti.
Trgovinski odnosi i japanski standardi
Vrijeme Trumpovog posljednjeg posta nije slučajno. Naime, Japan se trenutno suočava s odlukom o olakšavanju svojih propisa o testu sudara, što bi moglo smanjiti tenzije u trgovinskim odnosima sa Sjedinjenim Državama. Ova tema dugo je bila izvor napetosti između Washingtona i Tokija. Tijekom pregovora oko Trans-pacifičkog partnerstva (TPP), Japan je pristao na smanjenje određenih prepreka, no Trump se povukao iz tog sporazuma ubrzo nakon preuzimanja dužnosti 2017. godine.
Nakon toga, pitanja u vezi s uvoznim pravilima i tehničkim standardima nastavila su se pojavljujati. Američki dužnosnici često se žale na razlike u regulatornim standardima, što dodatno komplicira trgovinske odnose.
Trumpov popis necarifnih varanja
Uz “test kuglice”, Trumpov post navodi i drugu praksu koju smatra nekarifnim varanjem. Osam točaka koje je iznio u postu uključuju:
- Manipulaciju valutom
- Poreze s dodanom vrijednošću (VATS) koji djeluju kao izvozne subvencije
- Odbacivanje robe ispod cijene
- Vladine subvencije
- Zaštitni poljoprivredni standardi
- Zaštitni tehnički standardi
- Krađa krivotvorenja i intelektualnog vlasništva
- Transching robu kako bi se izbjegle tarife
Trump je naglasio da ove prakse potkopavaju odnose sa Sjedinjenim Državama i ukazuje na ozbiljnost situacije kada je u pitanju nelojalna trgovina.
Retorika i identitet trgovinskih praksi
Bavlja se s nepoštenim trgovinskim praksama tijekom svoje političke karijere, Trump je ovu temu učinio ključnom. Njegova retorika često je direktna i ponekad kontroverzna, a njegovi primjeri, poput “testa kuglice”, zasigurno pridonose njegovom prepoznatljivom stilu. S obzirom na povećane trgovinske napetosti i njegove ambicije za ponovno predsjedničko trčanje, Trump nastavlja koristiti ove priče kako bi mobilizirao podršku i skrenuo pozornost na probleme u američko-japanskim trgovinskim odnosima.
Dok “test kuglice” ostaje nejasan, dublja pitanja regulatornog trenja i ekonomskog nacionalizma i dalje predstavljaju izazov kako za Sjedinjene Države, tako i za Japan.