Autonomna vozila u Japanu: Nissanov korak prema budućnosti
Yokohama, Japan, ima priliku posvjedočiti jedinstvenoj vožnji – kombi se polako kreće gradskim ulicama s upravljačem koji se okreće samostalno, dok na vozačkom mjestu nema nikoga. Ova ilustracija tehnologije bez vozača predstavlja ambicije Nissan Motor Corpa i njihovu težnju da se suoče s izazovima koje nameću globalni igrači poput Googleove Waymo.
Tehnologija bez vozača
Nissan koristi naprednu tehnologiju opremljenu s 14 kamera, devet radara i šest LiDAR senzora koji su instalirani na vozilu. Ovaj sofisticirani sustav omogućava vozilu da se kreće kroz prometne ulice, prilagođava svoj put i reagira na okolinu. Iako Japan, poznat kao dom nekih od najvećih automobilski proizvođača, nije bio lider u koristima autonomne vožnje, sada se situacija počinje mijenjati.
Globalna konkurencija
Brojni su izazovi s kojima se Japan suočava. Dok su Kina i Sjedinjene Američke Države napredovale u autonomnoj vožnji, japanski proizvođači automobila, uključujući Nissan, nastoje uhvatiti korak i preuzeti inicijativu. Ove godine, Waymo planira ući na japansko tržište, u suradnji sa kompanijom CAB Nihon Kotsu, koja će nadgledati vožnje svojih električnih vozila. Ovo predstavlja još jedan pokazatelj kako globalni igrači preuzimaju kontrolu nad tehnologijom autonomne vožnje.
Demonstracije i testiranja
Nissan je nedavno održao demonstracije svoje tehnologije, pokazujući kako njihovo vozilo navigira užurbanim ulicama Yokohame. S maksimalnom brzinom od 40 km/h i unaprijed postavljenim odredištem putem mobilne aplikacije, vozilo osigurava sigurnost i pouzdanost. Takeshi Kimura, inženjer u Nissanu, naglašava kako je poznavanje automobila ključno za uspješnu integraciju autonomne tehnologije.
U vožnjama, i dalje postoji prisutnost ljudskog vozača – suvozač je spreman preuzeti kontrolu u slučaju nužde, dok se središte za daljinsko upravljanje u sjedištu Nissana prati situaciju. Ovakav pristup omogućava postepeno povećanje sigurnosti dok tehnologija napreduje.
Mogućnosti i izazovi
Japanska vlada već je odobrila autonomna vozila razine četiri, ali većinom u ruralnim područjima. Ova vozila obično ne prelaze brzinu od 12 km/h i funkcionišu u ograničenim uvjetima. Nissanov pristup omogućava bržu i učinkovitiju primenu tehnologije bez vozača, što može biti korisno u kontekstu smanjenja populacije i nedostatka vozača u Japanu.
Međutim, izazovi su još uvijek prisutni. Profesor Takeo Igarashi sa Sveučilišta u Tokiju ističe kako ljudska priroda prvenstveno reagira na sigurnost, te se često nameće pitanje tko preuzima odgovornost u slučaju nesreće. U Japanu, potrošači očekuju visoke standarde kvalitete, čak i kada je riječ o autonomnim vozilima.
Budućnost autonomne vožnje
Phil Koopman, profesor na Sveučilištu Carnegie Mellon, podvlači kako industrija autonomnih vozila tek započinje, ističući potencijalne teškoće s "slučajevima ruba", situacijama koje su rijetke ali opasne, a na koje autonomni sustavi još ne znaju reagirati. Svaki grad zahtijeva poseban pristup inženjeringu i podršci, što može trajati dugi niz godina.
Takvi izazovi ne sprječavaju Nissana da nastavi sa svojim ambicijama. Planiraju pokrenuti 20 autonomnih vozila na području Yokohame do 2029. ili 2030. godine, te se nadaju postići razinu četiri autonomne vožnje, što uključuje potpuno uklanjanje ljudske kontrole.
Japanska autoindustrija, unatoč izazovima i sporijem napretku, pokazuje ambiciju da se pozicionira kao lider u razvoju autonomnih vozila. Tehnologija polako napreduje, dok se društvo prilagođava novim normama, očekujući oduševljene reakcije na autonomna vozila koja će uskoro postati svakodnevica.