Stručnjaci za automobile upozoravaju da će potrošači u bliskoj budućnosti početi više razmišljati o rabljenim automobilima zbog nedavne odluke predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju tarife od 25% na sve automobile koji se uvoze u Sjedinjene Države. Ove mjere bi mogle značajno povećati troškove novih automobila, što će potrošače prisiliti da preispitaju svoje opcije prilikom kupovine vozila.
Trumpov globalni trgovinski rat s inozemnim proizvođačima automobila dosegao je nove visine ovoga tjedna. Odluka o uvođenju tarife stvara dodatne troškove koji će proizvođači automobila sigurno prebaciti na kupce. Izvršni direktor tvrtke Automobil Guy, Yossi Levi, predviđa da će tržište rabljenih automobila krenuti u “berserk” smjeru, jer će potrošači, umjesto novih vozila, razmotriti kupnju rabljenih.
Prema Leviju, već sada postoji značajan nedostatak rabljenih automobila na tržištu, što dodatno otežava situaciju za kupce. Ova situacija je posljedično povezana i s poremećajima u opskrbnim lancima uzrokovanim pandemijom COVID-19, koji je ograničio broj dostupnih automobila, uključujući i manji broj iznajmljenih vozila.
Očekivana poskupljenja novih automobila
Nedavne analize ISECARS-a pokazuju da bi cijene novih stranih automobila mogle poskupjeti između 6.000 i 16.000 dolara. Neki od modela koji bi mogli biti najviše pogođeni poskupljenjem uključuju popularne pick-up modele poput GMC Sierra 1500 i RAM 1500, kao i sportski model Dodge Charger. Međutim, domaći proizvođači automobila, poput Forda i General Motorsa, također će osjetiti posljedice ovog povećanja troškova proizvoda, čak i ako nisu izravno izloženi uvoznim tarifama.
Levi ističe da je značajna anksioznost među proizvođačima automobila različita ovisno o njihovoj lokaciji. Njemački proizvođači automobilskih marki suočavaju se s većim razinama nervoze u usporedbi s japanskim i korejskim proizvođačima, što može utjecati na njihove poslovne odluke i strategije cijena.
Strategije cijena i odgovor proizvođača
U ovom kontekstu, zanimljivo je da je BMW najavio kako planira “zaštititi cijene” svojih modela koji se proizvode u Meksiku do 1. svibnja, što bi moglo značiti da potrošači neće odmah osjetiti povećanja cijena koja proizvođači planiraju nastaviti. Takve mjere mogu pomoći da se ublaži udar na tržište i održi konkurentnost, iako se dugoročno ne može u potpunosti izbjeći prijenos troškova na potrošače.
Ove nove tarife, koje bi trebale stupiti na snagu 2. travnja, predstavljaju politički manevar kako bi se ojačala pozicija domaćih proizvođača. Iako Trump tvrdi da će ova mjera dovesti do “ogromnog rasta u autoindustriji”, trajni učinci ovih tarifa ostaju neizvjesni, posebno kada se uzmu u obzir ekonomski uvjeti i reakcije tržišta.
Postavlja se pitanje hoće li potrošači zaista biti spremni podnijeti povećanja cijena ili će se okrenuti drugim, možda starijim i jeftinijim rješenjima. S obzirom na trenutne trendove i ekonomsku situaciju, moguće je da će rabljeni automobili doživjeti pravu ekspanziju u popularnosti, dok proizvođači novih automobila nastoje zadržati svoje kupce usred promjenjivih tržišnih uvjeta.