Tarife na uvezena vozila: Utjecaj na tržište i potrošače
U proljeće 2025. godine, trgovci automobila u Sjedinjenim Američkim Državama, a posebno u New Jerseyju, suočavaju se s izazovima koje donose tarife od 25% na uvezena vozila i dijelove. Ove mjere mogu ugroziti pristupačnost automobila za potrošače i izazvati značajne promjene na tržištu, što je tema koja je okupila pozornost industrije.
Laura Perrotta, predsjednica Koalicije automobilskog prodavača u New Jerseyju (NJ CAR), naglašava da je pristupačnost ključna briga. Kako se cijene vozila povećavaju uslijed tarifa, to automatski utječe na mjesečna plaćanja i troškove osiguranja. Perrotta ističe da bi neki potrošači mogli krenuti prema rabljenim automobilima, umjesto novih modela, zbog rastućih troškova.
Utjecaj na prodaju i tržišne trendove
Mnogi trgovci, koji su bili dugogodišnji pristaše administracije Donalda Trumpa, gledaju na trenutne tarife kao potencijalnu taktiku pregovaranja za bolje trgovinske sporazume. Unatoč neizvjesnosti izazvanim tarifama, ožujak 2025. bio je snažan mjesec za prodaju automobila, dijelom zbog povrata poreza i potražnje potrošača koji žele kupiti prije nego što cijene porastu. Perrotta očekuje da će se ovaj zamah nastaviti, ali upozorava da situacija može brzo promijeniti kada se trenutni zalihe iscrpe.
U SAD-u je trenutno oko 3 milijuna novih vozila u opskrbi, što odgovara otprilike tromjesečnom potrebi tržišta. Ipak, Perrotta naglašava zabrinutosti oko mogućih promjena u osjećaju nakon što se taj inventar smanji, osobito kada skuplji modeli počnu dolaziti na tržište.
Rast cijena rabljenih automobila
Kako bi se prilagodili novonastalim uvjetima, trgovci očekuju povećanu prodaju rabljenih automobila. Međutim, to može doći s izazovima, zbog gliba od prethodnih godina kada je proizvodnja novih automobila bila smanjena kao rezultat pandemije. Zalihe rabljenih vozila su oskudne, što može rezultirati rastom cijena u tom segmentu tržišta.
Perrotta također primjećuje mogućnost prelaska kupaca na domaće marke vozila, ovisno o politici administracije. Unatoč tome, jasno ističe da “100% domaćih” automobila zapravo ne postoji zbog globalne prirode proizvodnje i lanaca opskrbe. Percepcija potrošača može igrati važnu ulogu, i neki kupci bi se mogli više orijentirati prema američkim brendovima, unatoč tome što svi dijelovi nisu nužno proizvedeni u zemlji.
Strategije trgovaca za održavanje profitabilnosti
Iako bi prodaja jedinica mogla opasti, trgovci se pripremaju na mogućnost održavanja profitabilnosti, što se pokazalo i u 2022. godini kada su trgovci prodali manje automobila, ali su zaradili više zbog visoke marže po prodaji. Odjeli za fiksne operacije i usluge mogli bi dodatno pomoći trgovcima da balansiraju potencijalna smanjenja volumena prodaje novih automobila.
“Pristupačnost je trenutno bolna točka broj jedan… Jednom kada steknete skuplja vozila, mjesečna plaćanja rastu, vaše osiguranje raste, a postoji samo stisak koji će se srušiti na potrošače.” – Laura Perrotta