Travanjski indeks potrošačkih cijena (CPI), objavljen u utorak ujutro, donio je s sobom nekoliko iznenađujućih informacija koje zaslužuju pažnju. Prvo, inflacija je zabilježila smanjenje, dosegnuvši 2,3% u posljednjih 12 mjeseci, što je niže od očekivanja, ali i dalje iznad željene ciljne razine. Ova brojka odražava trenutni ekonomski kontekst u kojem se nalazimo i može pružiti uvid u očekivanja vezana uz buduće ekonomske trendove.
Kada se gleda CPI po kategorijama, zanimljivo je primijetiti kako su određeni sektori, koji su pod utjecajem tarifa, bilježili pad cijena u odnosu na prethodni mjesec. Kategorije poput odjeće te rabljeni automobili i kamioni doživjeli su smanjenje cijena, dok su troškovi novih vozila ostali stabilni. Ovi podaci sugeriraju da tržište reagira na ekonomske promjene, ali i na strategije poduzeća.
Mnogi su trajno pripremali svoje poslovne modele za eventualne tarife, a mnogi od njih su isto tako već odavno preusmjerili svoje strategije kupnje. Takva je priprema postala uobičajena praksa još od trenutka kada su tarife najavljene, odnosno još od prije nego što je predsjednik Trump preuzeo dužnost. Bez obzira na to, analitičari, poput Sucharite Kodali iz Forrester-a, ističu kako će se u prepunim skladištima možda pojaviti viškovi, budući da su poduzeća naoružana robom za koju se nadaju da će ih moći prodati po povoljnijim uvjetima.
Kodali tvrdi kako je skladištenje robnih zaliha u industrijama poput odjeće lakše, ali također upozorava da bi činjenica da su trgovci pretjerali sa zalihama mogla dovesti do sniženja cijena kada zalihe postanu prevelike. Zanimljivo je da se za očekivani porast cijena, u kontekstu tarife, predviđa da će se dogoditi tek krajem ljeta kada se približavamo povratku u školu, što će dodatno opteretiti budžete roditelja.
U automobilskoj industriji, Kevin Mixer iz Gartnera ističe kako će većina proizvođača vjerojatno čekati s podizanjem cijena sve do jeseni, kada će prva nova izdanja automobila biti dostupna. Ova praksa proizlazi iz velike zabrinutosti i nesigurnosti potrošača, koji se plaše da će recesija negativno utjecati na njihovu sposobnost kupnje. Nadalje, visoke kamatne stope su još jedan faktor koji utječe na odluke potrošača, jer će se troškovi posuđivanja novca i dalje održavati na visokoj razini.
U ovoj situaciji, analitičari također predviđaju da će poduzeća pokušati održati stabilnost cijena što je dulje moguće, nego što će krenuti s povećanjem cijena. Nirupama Rao, ekonomistica s Michigan University, objašnjava da poduzeća radije odražavaju promjene cijena u velikim koracima sve dok to mogu. Mnogi se odlučuju za veću promjenu cijene odjednom, umjesto da postepeno povećavaju cijene s malim iznosima.
Za kraj, očekuje se da bismo mogli svjedočiti blago povećanje cijena u svibnju s mogućim daljnjim rastom u lipnju, no ukoliko se trgovinska politika učvrsti, cjelokupno povećanje cijena moglo bi se dogoditi u jednom brzom koraku, što će biti izazovno za potrošače.