Povećani Nadzor na Fleksibilnosti Stražnjeg Krila u Formuli 1
Kako Formula 1 prolazi kroz još jednu avanturističku sezonu, promjene u pravilima i propisima neizbježne su. Ova godina označava trenutak kada FIA (Federacija Internationale de l’Automobile) pojačava nadzor nad stražnjim krilima, uslijed zabrinutosti oko fleksibilnosti i aero elastičnosti. Ova promjena posebnu pažnju privlači uoči nadolazećeg kineskog Grand Prixa, gdje će novi, stroži testovi zaželjti da osiguraju poštivanje pravila.
Razlozi za Promjenu
Jedan od ključnih poticaja za pooštravanje pravila o stražnjem krilu bio je temeljit pregled performansi timova tijekom otvarača sezone u Australiji. FIA je iskoristila naprednu tehnologiju, uključujući visoko razlučive kamere, kako bi analizirala ponašanje stražnjeg krila tijekom trkaćih sesija. Ove kamere omogućile su uvid u stvarno stanje vozila, a prikupljeni podaci ukazali su na problematičnu fleksibilnost koja bi mogla potencijalno utjecati na sigurnost i poštenje natjecanja.
Novi Propisi
U svjetlu rezultata analize, FIA je donijela odluku da suži dopušteni razmak utora između glavnog i stražnjeg krila. Taj se razmak smanjuje sa 2 mm na samo 0,5 mm, a za kineski Grand Prix bit će uvedena privremena tolerancija od 0,25 mm, inače poznata kao razmak od 0,75 mm. Za sve timove koji su testirani u Melbourneu utvrđeno je da su u skladu s postojećim pravilima, čime se potvrđuje integritet najnovijih mjera.
Zabrinutosti oko Aero Elastičnosti
Tokom predsezonskog testiranja, Red Bull je izazvao zabrinutost među konkurencijom zbog sumnje u canu varijantnost i pretjerano savijanje stražnjih krila. Ove zabrinutosti nisu bez osnove; kamerama su zabilježene situacije u kojima se stražnje krilo Mercedesa činilo fleksibilnim tijekom vožnje. Uz to, razlike u otvorima na tim krilima sugeriraju strategije poput ‘mini-DRS’ koje su nekada korištene s uspjehom, poput onog koji je McLaren primijenio na Grand Prixu u Azerbejdžanu.
Reakcije Timova
U svjetlu ovih novih pronađenih informacija, McLaren je pristao promijeniti svoje stražnje krilo kako bi uklonio te taktičke prednosti. Ovi potezi nalaze se u skladu s novim jasno definiranim pravilima koja su zabranila bilo kakve međupoložaje DRS sustava, tako da se može koristiti isključivo u otvorenom ili zatvorenom stanju, što smanjuje šansu za manipulaciju.
Stres Testovi i Prednja Krila
Pored problema sa stražnjim krilima, FIA je počela razmatrati i proširenje testova stresa na prednja krila koja će biti uvedena sa španjolskog Grand Prixa. Ova dodatna mjera osigurava sveobuhvatan pristup nadzoru performansi automobila, potencijalno sprječavajući timove da iskoriste bilo kakve nejasnoće u pravilima.
Očekivanja za Sezonu
Kako se pravila mijenjaju i unapređuju, svijet Formule 1 može očekivati dinamičnu sezonu puna iznenađenja. Timovi se možda bore s novim propisima, ali isto tako moraju ostati inovativni kako bi ostali konkurentni na stazi. U ovoj eri strogih pravila, svaka greška ili inovacija mogu imati ogromne posljedice na performanse, sigurnost i rezultate na trkama.