Ograničenje broja turista u Palma de Majorci i Barceloni: Prioritet stanovnika
U posljednjih nekoliko godina, često smo svjedoci sve veće prisutnosti turista na popularnim odredištima kao što su Palma de Majorca i Barcelona. Ove turističke metropole sada prepoznaju potrebu za promjenom pristupa turizmu, stavljajući stanovnike na prvo mjesto. Turistički čelnici su na konferenciji o održivosti, koja se održala u Londonu, otvoreno razgovarali o tom izazovu, naglašavajući važnost postavljanja granica.
Fokus na stanovnike
Generalni direktor turizma Palma de Majorca, Pedro Homar, istaknuo je kako su "stanovnici danas prioritet". On je naglasio da je u posljednje tri do četiri godine došlo do smanjenja marketinških proračuna, što ukazuje na promjenu pristupa fokusiranja na kvalitetu umjesto kvantitete. Vansku stranu turizma ne vide manje pozitivno. Homar je poručio turističkim operatorima: "Žao mi je zbog toga. Ograničenja su dobra."
Ograničenja u Barceloni
Barcelona prati sličan put i to je jasno naglašeno tijekom izjave Mateua Hernandez, generalnog direktora turizma. On je rekao: "Grad je to počeo raditi – nema više hotela, nema više turističkih stanova, nema više krstarenja, nema više turističkih grupa." On napominje da su turistički brojevi stali na 15 milijuna posjetitelja godišnje, što je jednako kao i 2023. godine. "Ovo nije neuspjeh. Ovo je ono što tražimo", rekao je Hernandez, dodajući kako ne žele da se posjetitelji osjećaju pretrpano.
Izazovi turizma
Hernandez se suočava s ključnim pitanjem: "Može li nas turizam spasiti od turizma?" On naglašava da stanovičko stanovništvo želi ravnotežu koja će omogućiti kvalitetniji život bez prevelikog pritiska od strane turističkog sektora. Osim toga, Hernandez smatra kako je neophodno prioritet dati lokalnim konferencijama i kulturnim događanjima, tvrdeći da je cilj stvoriti kozmopolitsku sliku Barcelone.
Održiva infrastruktura
Homer je takođe spomenuo kako Palma ima ograničenje od 12.000 kreveta, od kojih je 95% u hotelima s četiri i pet zvjezdica. "Želimo upravljati odredištem. Nismo u poslovanju odredišta," rekao je, naglašavajući važnost održive infrastrukture. Palma teži biti referentna točka na tržištu putovanja, ali ne po cijenu kvalitete života svojih stanovnika.
Prosvjedi protiv turizma
U svjetlu svih ovih promjena, nisu izostale niti reakcije stanovnika. Prosvjedi protiv overtourism-a postali su učestali, a visoki turistički pritisak počeo je utjecati na lokalne zajednice. Mještani se bore protiv porasta cijena najma i gubitka dostupnih stanova, a prosvjedi su često rezultirali eskalacijom sukoba s turistima. Na jednom od prosvjeda u Barceloni, prosvjednici su blokirali vodiče za turiste, izražavajući tako svoje nezadovoljstvo.
Zaključak
S obzirom na sve navedeno, jasno je da Palma de Majorca i Barcelona prelaze na održiviji model turizma koji uključuje prioritizaciju potreba svojih stanovnika. U krizi koju stvara overtourism, ova turistička žarišta nastoje pronaći ravnotežu kako bi očuvala lokalnu kulturu i kvalitetu života.