Delhijevo tržište rabljenih automobila: Sudbina u nemiru
Delhijevo tržište rabljenih automobila je trenutno u haosu, s cijenama koje su u prošlom tjednu pale i do 50%. Ova dramatična promjena rezultat je neizvjesnosti vezane uz provedbu zabrane vozila na kraju života (EOL). Prema izvješću PTI, trgovci se suočavaju s velikim gubicima, dok kupci iz drugih država iskorištavaju kaos kako bi nudili povoljne ponude.
Utjecaj vladinih mjera
Prema podacima Trgovinske i industrijske komore (CTI), cijene rabljenih vozila, osobito starijih dizelskih i benzinskih modela, drastično su se srušile uslijed odluke vlade Delhija da provede zabranu za vozila starija od 10 godina (dizel) i 15 godina (benzin). Predsjedavajući CTI-a Brijesh Goyal procjenjuje da je gotovo 60 lakh vozila pogođeno ovom odredbom, a trgovci sada prodaju svoja vozila za samo četvrtinu prethodnih cijena.
Panična situacija na tržištu
Goyal je istaknuo da su luksuzni automobili, nekada procijenjeni na Rs 6-7 lakh, sada dostupni za Rs 4-5 lakh, a ponekad i manje. “Tržište je panično. Kupci iz drugih država poput Bihara, Rajasthana, Tamil Nadu i Kerale pregovaraju agresivno, svjesni očajničke situacije trgovaca u Delhiju,” rekao je Goyal, otkrivajući dramatičnu promjenu u dinamici tržišta.
Birokracija koja zakomplicira situaciju
Dodatni problemi dolaze s nedostatkom jasnoće oko potvrde o prigovoru (NOC), koji je obvezan dokument za prodaju deregistriranih vozila izvan države. Trgovci navode da je procedura, koja je nekada bila relativno jednostavna, sada zapetljana u birokratske komplicirane procedure, što dodatno otežava situaciju na tržištu.
Poziv na hitnu akciju
Vlada Delhija je zatražila od Komisije za upravljanje kvalitetom zraka (CAQM) da stavi zabranu goriva na čekanje, ističući tehnološka i logistička ograničenja u provedbi politike. Ova odluka je dodatno zbunila već krhko tržište, ostavljajući trgovce automobila da se bore za preživljavanje.
Trgovci u žarištu problema
Više od 1.000 trgovaca automobila iz poznatih područja kao što su Karol Bagh, Preet Vihar, Pitampura i Moti Nagar uhvaćeno je u ovoj kriznoj situaciji, pozivajući na hitnu intervenciju kako bi se stabilizirao sektor. Ova situacija jasno pokazuje kritični raskorak u politici, gdje je potrebno pronaći ravnotežu između okolišnih mandata i ekonomskih sredstava za život građana.