Tesla i Autopilot: Eksperiment koji je otkrio slabosti sustava
Uvod u eksperiment
U nedavnom videu koji je putem svog YouTube kanala objavio bivši inženjer NASA-e, Mark Rober, demonstrirana je sposobnost Teslinog sustava autopilota da prepozna i reagira na različite prepreke. Rober je postavio izazov svojoj Tesla Model Y vozeći se prema zidu napravljenom od stiropora, koji je bio prerušen tako da izgleda kao dio ceste. Iako su ga savjeti i tehnologija trebali spriječiti u sudaru, automobil je, čini se, bio nesposoban prepoznati lažni zid, prolazeći kroz njega pri brzini od 64 km/h, ostavljajući veliku rupu.
Referenca na kulturu
Roberov eksperiment odmah je evocirao usporedbe s poznatim crtićem "Looney Tunes". U toj seriji, lik Wile E. Coyote često postavlja zamke kako bi uhvatio "Road Runnera", ali obično se sam uvuče u nevolju. Rober se sarkastično osvrnuo na svoju Teslu, uporedivši je s Cuotom, ukazujući na to da tehnologija sama po sebi ne osigurava sigurnost vozača.
Tehnologija koja nedostaje: Lidar
Glavni fokus Roberovog videa bio je nedostatak lidarskog sustava u Teslinoj tehnologiji. Lidar, koji stoji za "light detection and ranging", koristi laserske impulsa za stvaranje 3D karte okoline, pomažući vozilu da izbjegne prepreke. Dok su mnogi autonomni sustavi na cesti, poput onih razvijenih od strane Waymo-a, opremljeni ovim naprednim senzorima za dublje vizualno učenje, Tesla se odlučila osloniti isključivo na kameru i računalni vid.
Kritika Elona Muska
Elon Musk, izvršni direktor Tesle, javno je kritizirao lidarske sustave, smatrajući ih zastarjelim. Oni preferiraju pristup temeljen na viziji, vjerujući da bi Tesla mogla postići potpunu autonomiju samo pomoću kamera. Rober u svom videu ukazuje na to da bi lidarska tehnologija mogla spriječiti sudare s preprekama poput zidova ili pješaka koji su teže uočljivi kameri.
Ponavljanje eksperimenta s Lexusom
Rober je odlučio ponoviti eksperiment koristeći Lexus RX opremljen lidarskim sustavom. Kada je istom brzinom vozio prema istom lažnom zidu, Lexus je uspješno prepoznao prepreku i usporio do potpunog zaustavljanja, demonstrirajući prednost lidara u detekciji objekata koje sustav pogrešno tumači.
Testiranje u različitim uvjetima
Mark Rober je nastavio s dodatnim testovima, ispitujući reakciju automobila na druge prepreke, uključujući čovjeka u kostimu koji je simulirao pješaka pod nepovoljnim vremenskim uvjetima. Rezultati su pokazali da je Lexus s lidarskim sustavom uspješno prepoznao i zaustavio se, dok je Tesla često ignorirala prepreku u sličnim uvjetima.
Regulatorni pritisak
Ovaj eksperiment ne samo da je zabavio gledatelje, već je također otvorio važne rasprave o sigurnosti autonomnih vozila. Nacionalna uprava za sigurnost prometa na cestama prethodno je pokrenula istragu o Teslinom sustavu punog vožnje nakon nekoliko izvještaja o nesrećama, od kojih su neke rezultirale smrtnim slučajevima pješaka. Kroz ovo, regulatorne agencije počele su pomicati fokuse svojih ispitivanja u vezi s sigurnosnim standardima.
Zaključak
Roberov eksperiment s Teslom i lidarskom tehnologijom pruža uvid u trenutne izazove i prednosti različitih autonomnih sustava. Ovaj zanimljiv pregled pruža gledateljima i potrošačima važne informacije o tome što čini bezbjedan autonomni sustav i kako se trenutni standardi tehnologije mogu razvijati kako bi se osigurala sigurnost na cestama.