Nova pravila: Tarife na uvezene automobile u SAD-u
Od travnja 2025. na snazi su nove tarife na uvezene automobile u SAD-u koje iznose dvadeset i pet posto. Ova mjera, kako tvrdi predsjednik Donald Trump, trebala bi potaknuti ulaganja i očuvanje radnih mjesta u američkoj automobilskoj industriji. Međutim, analitičari upozoravaju da će njezin učinak biti značajno povećanje cijena novih vozila, što će utjecati na potrošače diljem zemlje.
Povećanje cijena novih vozila
S novim tarifama, očekuje se da će cijene novih automobila porasti za nekoliko tisuća dolara. Naime, tarife se ne odnose samo na proizvode završene izvan SAD-a, već će obuhvatiti i auto dijelove, što će dodatno poskupjeti cijene sastavljanja i održavanja vozila. Prema izvješću New York Times-a, mnogi dijelovi automobila dolaze iz inozemstva, a često čine više od polovice ukupnog troška vozila.
Utjecaj na potrošače
Povećanje tarifa neće pogoditi samo kupce novih automobila, već i one koji se odlučuju za popravak svojih vozila. S obzirom na poskupljenje dijelova, cijene guma, uljnih filtera i drugih osnovnih potrošnih predmeta za automobile također će rasti. Michael Holmes, suodržavni lanac automatskog popravka Virginia Tire i Auto, izjavio je da će se njegovi dobavljači truditi da u početku apsorbiraju većinu cjeline povećanja cijena, no naglasio je da to nije održivo i da će tvrtke na kraju biti prisiljene prenijeti troškove na potrošače.
Povećana potražnja za rabljenim automobilima
Uz planirane cjenovne promjene za nove automobile, analitičari predviđaju i porast cijena rabljenih automobila. Kako novi modeli postaju manje pristupačni, potražnja za rabljenim vozilima će rasti, što dalje može doprinijeti njihovom poskupljenju. Očekuje se da će se potrošači, nenaviknuti na visoke cijene novih vozila, okrenuti isplativijim alternativama.
Uloga Bijele kuće i dugoročne posljedice
U samom srcu ovog poteza Bijele kuće leže namjere da se zaštiti američka industrijska baza i smanje ovisnosti o globalnom lancu opskrbe. Trump je izjavio kako se nadam da će ove tarife primorati proizvođače automobila da svoje proizvodne pogone vrate u SAD. Međutim, stručnjaci su skeptični prema brzoj implementaciji ovakvih promjena, naglašavajući da će preuređivanje kompleksnih lanaca opskrbe koji su se gradili desetljećima potrajati mnogo godina.
Nichole Hammond, viša menadžerica portfelja u Angel Oak Capital-u, istaknula je kako će se promjena mjesta proizvodnje dogoditi postepeno i uz visoke troškove, a ne preko noći. Efekti tarifa mogu, prema agresivnijim procjenama analitičara, smanjiti ekonomski rast za 0,2 postotna boda, što predstavlja dodatni pritisak na potrošačku moć i ukupno tržište.
Zaključak
Tarife na uvezene automobile donose brojne promjene koje će utjecati na cijene i potražnju unutar automobilske industrije u SAD-u. Dok se Bijela kuća bori za zaštitu domaće proizvodnje, konačni učinci ovih mjera na potrošače i američko gospodarstvo bit će tek vidljivi u nadolazećim godinama.