U Sterling Heightsu, Michigan, svjetla reflektora su se usmjerila na bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, koji je nedavno najavio uvođenje tarife od 10% na sve uvozne proizvode. Ovaj potez je od strane Bijele kuće nazvan “dan oslobođenja”, a Trump je posjetiteljima govorio o njegovim planovima na pozornici u vrtnom području Bijele kuće.
Tokom ovog događaja, Trump je pozvao na scenu Briana Pannebeckera, osnivača organizacije Autoworkers for Trump 2024, koji je izrazio zabrinutost zbog trenutnog stanja automobilske industrije u Detroitu. “Cijeli svoj život sam vidio tvornice u Detroitu kako stoje prazne i nedovoljno iskorištene”, izjavio je Pannebecker.
Trump je također najavio da će sa snagom od ponoći biti uvedena tarifa od 25% na sve uvezene automobile. Ovaj potez dolazi u vrijeme kada lokalni automobilski proizvođači već pokušavaju da se prilagode novim tarifama, a razgovaralo se i o tome što potrošači mogu očekivati prilikom kupovine novog automobila.
Citic Dicastal, najveći proizvođač aluminijskih kotača na svijetu, već osjeća posljedice ovih tarifa. Dale Hadel, direktor prodaje, ističe da su troškovi proizvodnje već otišli naviše. “Plaćamo sve više zbog tarifa na aluminij, a to će na kraju utjecati i na cijene automobila za potrošače”, izjavio je Hadel. Njegova zabrinutost je da bi velika povećanja cijena mogla usporiti prodaju vozila.
Analiza koju je izradio Anderson Economic Group iz Lansinga pokazuje da bi cijene automobila mogle značajno porasti. “Za automobile proizvedene u Sjevernoj Americi, očekujemo da bi cijene mogle rasti između 2.500 do 10.000 dolara, s mogućnošću da za uvezene automobile dosegnu i do 20.000 dolara dodatnih troškova”, izjavio je Patrick Anderson, izvršni direktor grupe.
Anderson također ističe da Michigan predstavlja središte za utjecaj tarifa na automobilski sektor. “Nema države koja bi bila više izložena ovim tarifama od Michigana. Epikentar učinaka ovih tarifa je vjerojatno na mostu između Detroita i Windsora”, naglašava Anderson.
Industrija automobila u posljednjih dvadeset godina nastojala je pronaći zemlje sa niskim troškovima ili lokacije s jeftinim sadržajem za proizvodnju kako bi poboljšala svoju konkurentnost. Hadel napominje da je optimizam da će kratkotrajne poteškoće rezultirati dugoročnim prednostima, međutim, ne dijeli njegovo uvjerenje. “Ne vidim to tako. Očekujem da će sljedećih 5 do 7 godina biti vrlo bolno za industriju”, zaključuje Hadel.