Preporuke automobilske industrije pod pritiskom tarifa
Uvod
Automobilski distributeri u Sjedinjenim Američkim Državama osjećaju sve teži pritisak uslijed tarifa koje je nametnuo bivši predsjednik Donald Trump. Ove mjere uzrokuju smanjenje opskrbe vozila, što će neizbježno utjecati na cijene dostupne potrošačima. Kako bi bolje razumjeli situaciju, pogledajmo nedavne događaje i njihov utjecaj na tržište.
Trenutna situacija kod distributera
Pine Belt Subaru iz Lakewooda, New Jersey, obično prima između 100 i 120 automobila mjesečno. Međutim, u prošlom mjesecu, ta je brojka pala na samo 18 vozila. Ovo smanjenje opskrbe dolazi usred očekivanja za visoku potražnju od svibnja do kolovoza. "Potrebno nam je više inventara za naše police", ističe Dan Ariel, direktor Pine Belt Auto grupe.
Utjecaj tarifa na opskrbu i potražnju
Od Trumpovog najavljivanja 25% tarifa na uvezena vozila krajem ožujka, klijenti su počeli hitno posjećivati salone. Proizvođači automobila pojačavaju kontrole isporuke, što otežava kupcima pronalazak specifičnih modela ili boja. Ove promjene nisu samo izazov za distributere, već mijenjaju i dinamiku tržišta.
Povećani troškovi uvoza dijelova
- svibnja, administracija je uvela još jedan sloj poreza, ovaj put na dijelove automobila. S novim troškovima od 25% za dijelove uvezene iz inozemstva, automobilske tvrtke suočavaju se s dodatnim izazovima. Premda su određene izmjene uvedene kako bi se umanjio udar tarifa, situacija ostaje komplicirana i neizvjesna.
Smanjenje razina inventara
Prema Cox Automotive, u travnju su distributeri imali dovoljno novih automobila na skladištu za otprilike 60 dana, dok je ranije prosjek bio 80 do 85 dana. Iako nije tako dramatično kao stanje iz 2022. godine, kada su zalihe pale ispod 40 dana, situacija ostaje kritična. Mnogi proizvođači su oprezni s isporukama dok pokušavaju uskladiti proizvodnju i cijene.
Prilagodbe u strategiji proizvođača
Proizvođači vozila, poput General Motors i Forda, već su prilagodili svoje financijske projekcije zbog neizvjesnosti koju uzrokuju novi troškovi. GM predviđa gubitak do 5 milijardi dolara, dok Ford ne može dati niti najmanju procjenu potencijalnog utjecaja. Ova situacija dovodi do povećanja troškova, koji se s vremenom mogu prebaciti na kupce.
Očekivanja potrošača
S obzirom da automobilski proizvođači plaćaju veće troškove za uvoz gotovih vozila, dolazi do igre "poulje" vezano uz to kako će se troškovi prebaciti na cijene. Dan Ariel, iz Pine Belt Subaru, naglašava da očekuje povećanje cijena ako se proizvođači odluče prenijeti teret troškova potrošačima.
Zadržavanje cijena i trenutne strategije
Unatoč trenutnim proračunima i prilagodbama, mnogi proizvođači, uključujući Stellantis i Ford, nude cijene zaposlenika na određenim modelima kako bi zadržali prodaju. Hyundai se također obvezao na zadržavanje trenutnih cijena barem do početka lipnja.
Dinamika ponude i potražnje
Mnogi stručnjaci, poput Erin Keating iz Cox Automotive, ističu da će se situacija vjerojatno promijeniti ako se poveća potražnja uz smanjenu ponudu. Ova osjetljiva ravnoteža može utjecati na cijene i učestalost kupnje, a potrošači će morati biti oprezni u svojim izborima.
Zaključak
Iako se sadašnja situacija čini teškom, tržišne prilagodbe i strategije mogu oblikovati budućnost automobilske industrije. Sa stalno promjenjivim faktorima poput tarifa i troškova, potrošači će trebati pratiti razvoj situacije kako bi donijeli informirane odluke prilikom kupnje vozila.