Povećanje carina: Posljedice za automobilski sektor u SAD-u
U svjetlu nedavne odluke predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju carina od 25% na uvezene automobile, lagane kamione i dijelove automobila, mnogi se pitaju kakve će to imati posljedice na američko tržište automobila. Ove promjene dolaze u trenutku kada su potrošači već na rubu financijskih mogućnosti, a novi automobili postaju sve manje dostupni.
Što donose nove tarife?
Trump je već dugi niz godina bio sklon nametanju carina na strane automobile, a zadnja akcija uključuje carine koje će stupiti na snagu 3. travnja. Ova mjera povlači za sobom brojna pitanja, uključujući i onih o kako će se nove tarife kombinirati s postojećim carinama na robu iz Kanade i Meksika. Čini se da se automobile iz ovih zemalja suočavaju s mogućim carinama do 50%, što bi dodatno povećalo cijene vozila.
Utjecaj na automobilsku industriju
Jedna od glavnih briga je koliko će ove tarife utjecati na cijene vozila. Procjene sugeriraju kako bi prosječna cijena automobila mogla porasti za između 5.000 i 10.000 dolara, ovisno o tome kako se carine primjenjuju. Proizvođači automobila koji se već bore s posljedicama pandemije COVID-19, uključujući i nestašicu čipova, naći će se pred novim izazovima, s povećanim troškovima koji će sigurno biti prebačeni na potrošače.
Kompleksnost globalnih lanaca opskrbe
Automobilska industrija odavno je postavila globalne lance opskrbe koji uključuju različite dijelove proizvedene u različitim zemljama. Meksiko se često koristi kao lokacija za proizvodnju jeftinijih automobila zahvaljujući nižim troškovima rada, dok Kanada i Sjedinjene Države pružaju tehnološku ekspertizu. Trumpove tarife imaju za cilj poticanje domaće proizvodnje, ali povratak na potpuno američku proizvodnju neće biti brz proces. Optimizacija obrtnim i proizvodnim resursima će trajati, a troškovi prilagodbe bit će značajni.
Utjecaj na kupce i cijene automobila
Čini se da su potrošači koji traže nove automobile ti koji najviše pate. S poskupljenjem cijena novog vozila, mnogi će biti prisiljeni zadovoljiti se rabljenim automobilima. Međutim, cijene rabljenog tržišta također su već visoke, a povećan interes potrošača mogao bi dodatno pogoršati situaciju. S obzirom na iznimno nisku stopu zakupa automobila u posljednjim godinama, tržište rabljenih vozila moglo bi doživjeti nedostatak, što će dodatno potaknuti cijene.
Reakcije na tržištu
Reakcije unutar industrije su podijeljene. Predstavnici proizvođača automobila, kao što je American Automotive Policy Council, podržavaju Trumpove napore za povećanje domaće proizvodnje, dok se udruge međunarodnih proizvođača brinu da će carine dovesti do rasta troškova i smanjenja izbora za potrošače. Osim toga, mnoge radne organizacije pozdravljaju ove mjere, smatrajući ih korakom prema zaštiti radnih mjesta u industriji.
S obzirom na sve ove aspekte, jasno je da će se automobilsku industriju i potrošače suočiti s brojnim izazovima u nadolazećim mjesecima, dok se svi pokušavaju prilagoditi novim ekonomskim i političkim uvjetima.