Nestabilno tržište automobila: Kako tarife utječu na prodavače i potrošače
U posljednjih nekoliko godina, tržište automobila prolazi kroz značajne promjene, a prodavači poput Johna Eyermanna, vlasnika STS Auto Group u Dogtownu, suočavaju se s novim izazovima. Iako su cijene automobila i prodaja počeli normalizirati tijekom prošle godine, Eyermann ističe da su cijene još uvijek previsoke za mnoge potrošače koji traže rabljena vozila.
Utjecaj novih tarifa
Nedavna najava predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju novih 25% tarifa na uvezene automobile i dijelove donijela je dodatnu nesigurnost među prodavačima automobila. Eyermann vjeruje da bi ovaj potez mogao imati dugoročne prednosti za američku proizvodnju, no istovremeno izražava zabrinutost da bi nove tarife mogle dovesti do povećanja cijena novih automobila, što će, posljedično, utjecati i na tržište rabljenih automobila.
Prema procjenama Kelly Blue Book-a, tarife bi mogle dovesti do povećanja prosječne cijene novog automobila za čak 3000 dolara, dok bi neki modeli mogli poskupjeti i do 10 000 dolara. To bi se moglo odraziti i na troškove popravka, s obzirom na to da će porezi na uvezene dijelove automobila dodatno povećati cijene.
Povećano zanimanje za popravke
Joe Barbaglia, vlasnik Columbia Auto, naglašava da se mnogi dijelovi automobila nabavljaju iz različitih zemalja širom svijeta. Zbog povećanja troškova uslijed tarifa, očekuje da će cijene automobila rasti, ali i da će se njegovo poslovanje povećati jer će ljudi radije popravljati svoja vozila kako bi ih zadržali duže.
Barbaglia smatra da bi tarife mogle pozitivno utjecati na američku proizvodnju, forcing automobilsku industriju da vrati produkciju u zemlju. „Mislim da će to pojačati radnu snagu i poslove ovdje“, rekao je.
Ekonomisti i tarife
S druge strane, mnogi ekonomisti kritiziraju te tarife, tvrdeći da bi mogle stvoriti više problema nego koristi. Mnogi proizvođači mogli bi se suočiti s poteškoćama u prilagodbi proizvodnih rasporeda, a dodatni troškovi mogli bi naštetiti potrošačima. Naime, novi zastupnici automobila poput Don Brown Chevroleta vjeruju da će rani utjecaji troškova biti neizbježni.
Don Brown ne smatra da su povećane cijene automobila unaprijed zaključen rezultat. On smatra da su Trumpove prijetnje tarifama više pregovaračka taktika i vjeruje da će se cijene s vremenom stabilizirati. "Mislim da će biti malo naleta, ali mislim da će se prašina naseliti i da će se sve vratiti u normalu", dodaje.
Porezni odbitci kao rješenja
Predsjednik Trump predložio je mogućnost provođenja poreznog odbitka za one koji plaćaju kamate na auto kredite za automobile proizvedene u SAD-u. Ova strategija može potaknuti kupce da se odluče za domaće automobile, a time i podrže američku proizvodnju. Međutim, protivnici ističu da bi ovo moglo rezultirati povećanjem cijena automobila i zajmova, efektivno "pljačkajući Petra da bi platio Pavla".
Docent ekonomije Dave Sanders sa poslovne škole Richarda A. Chaifetz naglašava da će novi porezni odbitci najveće koristi imati za više klase, dok će srednja klasa vjerojatno ostati bez značajnih benefita. On objašnjava da će mnogi potrošači srednje klase najvjerojatnije nastaviti koristiti standardne odbitke, što znači da od ovih mjera neće vidjeti neposredne koristi.
Globalni lanac opskrbe
Jedan od složenijih aspekata tarife je njihov utjecaj na globalni lanac opskrbe. Mnogi dijelovi potrebni za izgradnju automobila dolaze iz različitih dijelova svijeta, a mogu pojedinačno podlijegati tarifama. Sanders upozorava da bi moglo doći do situacije gdje bi automobili, čak i ako se sklapaju u SAD-u, mogli imati dijelove koji dolaze iz inozemstva, i samim time biti podložni dodatnim troškovima.
Zbog svih ovih promjena i nesigurnosti, tržište automobila u Sjedinjenim Američkim Državama ostaje kompleksno i izazovno za sve sudionike, od proizvođača do krajnjih potrošača.