Uvod u automobilsku krizu: Kako će nove tarife utjecati na cijene automobila
U razdoblju kada je teško pronaći novi automobil ispod 30.000 dolara, najnovije mjere Trumpove administracije dodatno će otežati situaciju za mnoge kupce. Naime, najavljene 25% tarife na uvezene automobile i dijelove mogu značajno povećati cijene nekih od najpovoljnijih vozila na američkom tržištu. Ovaj članak istražuje koje bi posljedice mogla donijeti ova država i kako to utječe na kupce.
Porast cijena automobila: Trendovi i projekcije
Prema podacima, cijene novih automobila u SAD-u već su blizu rekordnih razina, s prosječnom cijenom od gotovo 48.641 USD. Za vozače s ograničenim budžetom, mali broj novih automobila ispod 30.000 dolara predstavlja jednu od rijetkih pristupačnih opcija. Prosječno, oko polovine tih vozila proizvedeno je izvan SAD-a, što ih čini podložnima novim tarifama.
Prema analizi Cox Automotive, vozila proizvedena u Meksiku i Kanadi mogla bi doživjeti porast cijena od 5.855 dolara, ukoliko se troškovi prenesu na potrošače. Ove tarife posebno će pogoditi kupce koji su prvi put na tržištu, mlađe vozače te obitelji srednje klase.
Automobili u riziku: Koji modeli će poskupjeti?
Istraživanje upućuje na to da će se neke od najpopularnijih proračunskih opcija suočiti s drastičnim poskupljenjima:
-
Chevrolet Trax i Trailblazer: Ova vozila, izrađena u Južnoj Koreji, trenutno se prodaju po cijenama od 21.795 dolara i 24.395 dolara, no mogla bi doživjeti veliki skok.
-
Džip kompas: Proizveden u Meksiku, za 2025. godinu, cijena će početi od 28.895 dolara.
-
Ford Maverick: Ovaj model, koji se također proizvodi u Meksiku, jedan je od rijetkih kamiona ispod 30.000 dolara koji će biti teško pogođen tarifama.
-
Hyundai mjesto i Elantra: Najpovoljnije opcije iz Hyundaija, s cijenama od 21.650 i 23.320 dolara, također su na listi vozila pod rizikom.
-
Kia Soul i K4: Rješenja koja nude povoljne cijene mogu postati skuplja zbog tarifa.
- Nissan Kicks, Sentra i Versa: Ove tri najpovoljnije Nissanove opcije proizvedene u Meksiku također bi mogle drastično poskupjeti.
Mogućnosti preživljavanja: Koji automobili će se održati?
Unatoč teškoj situaciji, postoje i modeli koji bi mogli ostati pristupačni. Primjerice, Honda Civic Hatchback i Toyota Corolla, koji se proizvode u SAD-u, i dalje nude atraktivne cijene od 28.600 dolara i 23.460 dolara. Ova vozila mogla bi biti jedne od posljednjih pravih "proračunskih" opcija na američkom tržištu.
Glasi iz industrije: Reakcije proizvođača
Vođe automobilske industrije već su izrazili zabrinutost zbog novonastalih tarifa. Jim Farley, izvršni direktor Forda, naglašava da 25% tarifa može biti "razorno", dok John Elkann, predsjedavajući Stellantisa, upozorava na potencijalno pogoršanje pristupačnosti automobila. Prema njegovim riječima, potražnja za vozilima mogla bi se drastično smanjiti uslijed viših cijena.
Veća slika: Pristupačnost automobila kao krizno pitanje
U trenutku kada su kamatne stope visoke, a ponuda novih automobila ograničena, mnogi kupci prisiljeni su se prebaciti na rabljeno tržište. Ipak, i tu se suočavaju s rastućim cijenama. Prosječni rabljeni automobil sada je star više od šest godina, što ukazuje na to da vozači duže drže svoja vozila. Ako se tarife zadrže, moglo bi doći do rasta cijena i u segmentu rabljenih automobila.
Kako se ponašati na tržištu: Savjeti za kupce
Za one koji traže automobile ispod 30.000 dolara, najbolje je djelovati brzo prije nego što cijene dodatno porastu. Usporedba različitih ponuda i promocija može pomoći u smanjenju troškova. Za one koji nisu spremni na kupovinu, lagano korišteni automobili mogli bi ponuditi bolju vrijednost u nadolazećim mjesecima. Ipak, tržišne prilike se brzo mijenjaju, a eventualno poništenje tarifa moglo bi značiti dodatne izazove za sve segmente kupaca.
Za detalje o potencijalnim poskupljenjima i trenutcima na tržištu, korisnici mogu posjetiti specijalizirane platforme koje prate kretanja cijena automobila.