Utjecaj Trumpovih tarifa na automobilski sektor
Američki potrošači već su osjećali zabrinutost zbog inflacije kada je predsjednik Donald Trump najavio uvedene 25% tarife na uvezene automobile i dijelove automobila. Ove mjere izazvale su valovi zabrinutosti unutar industrije, a analize poput one ekonomista Arthura Laffera sugeriraju da bi tarife mogle povećati cijene vozila za približno 4.711 dolara. Iako se mnogi potrošači pitaju što ovo znači za njihove buduće kupnje, stručnjaci poput Briana Moodya, izvršnog urednika AutoTrader-a, savjetuju umirenje i pozivaju na promišljeno planiranje.
Savjeti za potrošače
Moody ističe kako potrošači ne bi trebali paničariti. "Ako ste već na tržištu za novi automobil, možete nastaviti s planovima," kaže on. U ovom nestabilnom okruženju važno je provoditi vlastito istraživanje. Potrošači bi trebali gledati na trenutačno stanje na tržištu. U tom smislu, poznato je da je snabdijevanje rabljenim automobilima već dosta smanjeno, a cijene su znatno porasle tijekom pandemije COVID-19.
"Proizvođači automobila su smanjili proizvodnju novih vozila, misleći da će potražnja opasti," objašnjava Moody. "Sada imamo puno rabljenih automobila koji nisu dostupni na tržištu." Ovaj trend bi mogao značiti visoke cijene rabljenih automobila u predstojećim godinama, bez obzira na političke odluke oko tarifa.
Istraživanje i planiranje
Za one koji su zainteresirani za kupnju novog automobila, vrijeme je da započnu s istraživanjem. Moody preporučuje da potrošači prouče modele ili marke automobila koje žele, a također da se informiraju o stanju zaliha kod lokalnih prodavača. "Nazovite nekoliko lokalnih prodavača i pitajte ih o dostupnosti modela koji vas zanima," savjetuje Moody. Ova informacija može pomoći u pregovorima prilikom kupnje.
Popularnost vozila i potražnja
Kada je riječ o izboru vozila, potrošači bi trebali uzeti u obzir popularnost modela. "Automobili s visokom potražnjom uvijek će biti skuplji," napominje Moody. Prema izvještaju Kelly Blue Book, najtraženiji modeli u SAD-u za 2024. uključuju Ford F-seriju, Chevrolet Silverado i Toyota RAV4. Razmisliti o alternativama ovim modelima može dugoročno donijeti uštede.
Amerikanci žele američke automobile
Prema istraživanjima, više od 50% kupaca automobila želi kupiti američki proizvod, posebno u svjetlu najavljenih tarifa. Tesla je jedan od brendova koji će najvjerojatnije izbjeći negativne posljedice tarifa, jer proizvodi svoje automobile u SAD-u. Model Y, poznat po svojoj američkoj proizvodnji, nalazi se na vrhu liste "najameričkijih automobila".
Međutim, to ne znači da će svi američki automobili automatski izbeći učinak tarifa. Moody ističe da proizvođači automobila često amortiziraju troškove tarifa across their entire lineup, što može rezultirati povećanjem cijena za sve modele.
Iskoristite dostupne popuste
Mnogi prodavači automobila nude popuste za određene skupine kupaca poput studenata ili vojnika, što može dodatno smanjiti cijenu prilikom kupnje. Moody preporučuje da konačno kupovanje automobila bude obavljeno krajem godine ili mjeseca, kada prodavači često nude poticaje kako bi ispunili svoje prodajne ciljeve.
Nesigurnost u vezi s tarifama i stanjem na tržištu automobila može potrošače natjerati da budu svjesniji svojih odluka. Iako su pred nama izazovi, informiranost je ključna za donošenje pravih odluka prilikom kupnje automobila.