Utjecaj najavljenih tarifa na tržište rabljenih automobila
U svijetu prodaje automobila, predstojeće promjene često donose šokove i preokrete. Barry Freger, suvlasnik prodavača automobila s rabljenim automobilima u Jeannetteu, već se priprema za potencijalne promjene na tržištu. S početkom 25% američke tarife na uvoz automobila, koja stupa na snagu 3. travnja, Freger ima jasan plan – povećati zalihe kasnih modelnih vozila.
Freger vjeruje da će potrošači, suočeni s poskupljenjem novih automobila, potražiti alternative u rabljenim vozilima. "Bit će žurba s novim trgovcima automobila, a kada im ponestane zaliha, bit ćemo spremni", dodaje. Mnogi analitičari i trgovci slažu se da je pitanje kada će doći do porasta cijena novih automobila, a ne hoće li do toga doći.
Međunarodni aspekti tarifa
Tarifa, koju Bijela kuća planira uvesti s ciljem poticanja domaće proizvodnje, mogla bi donijeti složene posljedice. Naime, čak i američki proizvođači automobila često oslanjaju svoje proizvodne procese na dijelove iz cijelog svijeta. Nate Rowan, generalni direktor Crivelli Chevrolet Buick iz Mt. Pleasant, ističe da je situacija nepredvidiva. "Ne znam što će to učiniti s automobilsko tržište", priznaje.
Prema očekivanjima stručnjaka, ponuda novih automobila mogla bi opasti dok se proizvođači bore s poskupljenjem dijelova. Uscjenjivanje cijena, koje bi moglo doseći 4.000 do 12.000 dolara po vozilu kada tarifa stupi na snagu, predstavlja prijetnju mnogim trgovcima koji nastoje privući kupce.
Prednost rabljene ponude
Fregerova strategija uključuje povećanje zaliha automobila sa sadašnjih 40 na 65 vozila. Uvjerava da će biti spreman kada se osjeti prvi udarac tarifa. S obzirom na trenutnu potražnju, trgovci se sve više usmjeravaju prema rabljnim automobilima, a otkriva se da su vozila ispod 30.000 dolara posebno tražena.
Kupci poput Davida Careya, koji pregledava rabljene automobile u Cochran Chrysler Dodge Jeep Ram, svjesni su dugoročnog utjecaja tarifa. "Cijene će patiti, ali tako je i lanac opskrbe", ističe Carey. To nesigurno okruženje tjera potrošače da budu oprezniji i biraju vozila s manjim troškovima.
Povećanje troškova i konkurentnosti
Utjecaj tarifa osjeća se i kroz promjene u načinu poslovanja trgovaca. Joe Gonos iz Latrobe Auto Group primjećuje sve veću potražnju za jeftinijim vozilima te ističe da prodaje dva rabljena vozila za svako novo. Međutim, suočava se s izazovima s profitnom maržom, koja se smanjuje zbog potrebe za konkurentnošću u cijenama.
U nekim slučajevima, kao što je kod Bob Bordonara Jr. iz Hillcrest Volkswagen, raste potražnja, ali nije nužno povezana s najavljenim tarifama. Ostali poput Mikea Petrilla iz North Greengate suočavaju se s poteškoćama u održavanju zaliha, a zbog porasta cijena su prisiljeni plaćati više za kvalitetnija vozila.
Utjecaj na dijelove automobila
Osim vozila, tarife će također utjecati na dijelove automobila. Ron Sidehamer, menadžer auto dijelova, ističe da bi povećanje troškova sirovina koje se koriste u automobilima moglo dodatno podići cijene. Očekivanja su da će cijene dijelova postati još složenije, uz implikaciju na popravke vozila.
Will Redinger, suvlasnik Auto Service Randy Redinger & Sons, smatra da bi tarife mogle stvoriti veće probleme u opskrbi dijelova nego u samoj prodaji vozila. "Primijetili smo da više ljudi popravlja svoje automobile", naglašava, aludirajući na promjene u ponašanju kupaca zbog rastućih cijena novih automobila.
Zaključak
Predstojeće povećanje tarifa na automobile i dijelove bit će značajna tema u industriji automobila. Trgovci imaju različite poglede na to kako će utjecati na njihove poslovne modele i tržište automobila općenito. Freger i njegovi kolege pripravljaju se za moguće promjene, dok će potrošači morati biti oprezni u svojim odlukama o kupnji vozila.