Donald Trump i 25% tarife na automobile
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Donald Trump, nedavno je najavio nova pravila koja će znatno utjecati na automobilsku industriju u zemlji. Ove 25% tarife na uvoz automobila i auto dijelova, koje će stupiti na snagu 3. travnja, još su jedan korak u njegovoj borbi za jačanje domaće proizvodnje. Ovaj potez ne samo da će utjecati na cijene novih automobila, već će potencijalno izazvati pravu pomutnju i na tržištu rabljenih vozila.
Utjecaj na cijene novih automobila
S obzirom na to da će tarife obuhvatiti i ključne auto dijelove, od motora do električnih komponenti, možemo očekivati značajan porast cijena novih automobila. Analitičari, poput Beata Caranci i Andrew Forana iz TD Economics, procjenjuju da bi cijena prosječnog automobila mogla porasti i do 5.000 USD. U najgorem scenariju, gdje bi porez bio primijenjen i na automobile proizvedene u Meksiku i Kanadi, cijene bi mogle poskočiti i za 10.000 USD. Ovaj porast cijena, u kombinaciji s postojećom inflacijom, moglo bi značiti da će mnogi Amerikanci teško doći do novih vozila.
Rastuća potražnja za rabljenim automobilima
Kako cijene novih automobila rastu, mnogi kupci će se prirodno okrenuti tržištu rabljenih automobila. No, situacija na tom tržištu također nije jednostavna. Tijekom proteklih godina, industrija rabljenih automobila suočila se s niskim stopama zakupa, što znači da ima manje automobila, posebno onih starijih od dvije ili tri godine, dostupnih za preprodaju. U SAD-u, gdje je potražnja za rabljeni automobilima u porastu, očekuje se da će ti ograničeni resursi dovesti do daljnjeg rasta cijena rabljenih vozila.
Ograničene zalihe rabljenih automobila
Prema podacima, stopa zakupa automobila opadala je tijekom zadnje dekade, što je značilo da na tržište dolazi manje rabljenih vozila. Također, pandemija je dodatno otežala situaciju, jer su u mnogim dijelovima zemlje uvjeti kako za kupovinu, tako i za prodaju vozila bili otežani. S ograničenim zalihama i povećanim interesom za rabljene automobile, vrlo je vjerojatno da će cijene dodatno rasti, a to će stvoriti velike previranja na tržištu.
Trumpove ambicije i trenutne reakcije
Trumpova izjava o tarifama dolazi sa snažnim uvjerenjem da će to povećati domaću proizvodnju i stvoriti nova radna mjesta. Ukratkome, on teži vraćanju proizvodnje automobila u SAD i eliminaciji “smiješnog” lanca opskrbe koji uključuje više zemalja, uključujući Kanadu i Meksiko. Međutim, međunarodni vođe, uključujući one iz EU i Kanade, izrazili su zabrinutost zbog mogućih ekonomskih posljedica ovih tarifa.
Ekonomski prioriteti i trgovinski odnosi
Dok Trumpova administracija tvrdi da će ovakvi potezi potaknuti domaću ekonomiju, kritičari upozoravaju na potencijalne trgovinske ratove i narušene odnose. U takvom okruženju, poslovna zajednica je pred teškim izazovima; proizvođači su već ušli u faze oporavka od posljedica pandemije, nedostatka poluvodiča i niskih zaliha.
Ova situacija predstavlja složen sklop ekonomskih čimbenika, a mnogi će morati pažljivo razmotriti buduće poteze u obavljanju svoje poslovne strategije kako bi preživjeli i napredovali u ovim izazovnim vremenima.