Autor: Alexa St. John
Detroit (AP) – predsjednik Donald Trump najavio je uvođenje 25% tarifa na automobile koji nisu napravljeni u SAD-u i određene auto dijelove, što šalje dodatne valove nesigurnosti kroz autoindustriju koja se već suočava s raznim izazovima, uključujući prijašnje tarife na čelik i aluminij te ponovno uvođenje tarifa na Kanadu i Meksiko. Ove nove tarife vjerojatno će povisiti cijene novih vozila, a utjecat će i na tržište rabljenih automobila.
Trump je godinama isticao stranu automobilske industrije kao prijetnju nacionalnoj sigurnosti, koristeći tu tvrdnju kao osnovu za nametanje tarifa. Tijekom svog prvog mandata, proglasio je uvoz automobila prijetnjom, čime je stekao ovlasti za implementaciju ovakvih mjera.
Kako će tarife utjecati na autoindustriju?
Kako su proizvođači automobila širom svijeta proširili svoje operacije, i lanci proizvodnje postali su kompleksniji. Ova situacija dodatno otežava prilagodbu promjenama u američkoj trgovinskoj politici. Naime, nemoguće je da proizvođači automobila preko noći promijene izvorne dijelove iz tisuća uvezenih komponenti. Transformacija montirnih linija traje godine, a neizvjesnost u trgovinskoj politici može dovesti do značajne kolateralne štete za automobilske kompanije.
John Paul Macduffie, profesor menadžmenta na Sveučilištu u Pennsylvania, ističe da je lanac opskrbe u automobilskom sektoru inherentno globalan i optimiziran za kretanje dijelova preko granica. Mnogi proizvođači, poput Toyote, Mazde i Subarua, uvelike ovise o uvozu komponenti, što im povećava troškove.
Učinak na cijene automobila
Prosječna cijena novih vozila u SAD-u trenutno premašuje 47.000 dolara, a analitičari vjeruju da bi tarife mogle dodatno povisiti cijene za nekoliko tisuća dolara. Tržište automobila dodatno je opterećeno niskom istraženom dostupnošću vozila, što čini teško određivanje preciznog učinka tarifa na cijene. Dok se očekuje da će kupci početi primjetiti porast cijena, neki modeli će možda imati veću maržu prilagodbi cijena, omogućujući im da zadrže konkurentnost.
Ford, Stellantis i Hyundai raposjedaju povoljnije zalihe, dok Toyota, Honda i Nissan imaju manje opcija za kupce. Uz sve to, i potrošači se suočavaju s povećanim troškovima života i inflacijom koja može dodatno otežati situaciju na tržištu.
Kako će to utjecati na rabljene automobile
Kako bi se nosili s povećanim cijenama novih automobila, kupci će se vjerojatno orijentirati prema tržištu rabljenih vozila. Međutim, ograničena ponuda rabljenih automobila može potaknuti porast njihovih cijena. U ime kontrole troškova, industrija se suočava s izazovima kao što su niske stope zakupa vozila, što smanjuje dostupnost dvogodišnjih ili trogodišnjih automobila na tržištu.
Reakcije industrije
Guverner Matt Blunt, predsjednik Američkog vijeća za automobilsku politiku, ističe da puno proizvođača automobila podržava Trumpove napore za povećanje domaće proizvodnje, ali naglašava potrebu da se tarife provedu na način koji neće povećati cijene za potrošače. S druge strane, predsjednik United Auto Workers, Shawn Fain, podržava ove mjere smatrajući da će one pomoći radnicima u automobilskom sektoru.
Nasuprot tome, Jennifer Safavian, predsjednica Autos Drive America, upozorava da će tarife učiniti proizvodnju i prodaju automobila skupljom, smanjujući mogućnosti potrošača i otežavajući održavanje radnih mjesta u SAD-u.
Ova situacija i novi trgovinski potezi postavljaju kompleksna pitanja za budućnost američke automobilske industrije i izazove koje će ona morati prevladati u narednom razdoblju.