Nove Tarife i Njihov Utjecaj na Automobilsku Industriju u SAD-u
Uvod u Povećanje Tarifa
Predsjednik Donald Trump najavio je nove tarife od 25% na automobile koji nisu proizvedeni u Sjedinjenim Državama, kao i na određene auto dijelove. Ovaj potez izazvao je val uznemirenosti unutar autoindustrije koja se već bori s posljedicama ranije uvedenih tarifa na čelik i aluminij. Ove mjere, koje su obuhvatile i import iz Kanade i Meksika, osmišljene su kako bi se potaklo proizvodnju unutar SAD-a, ali sa sobom nose riskantne posljedice za tržište automobila.
Utjecaj na Proizvođače Automobila
Mnogi proizvođači automobila, koji su globalno povezani kroz složene lance opskrbe, suočavaju se s ozbiljnim izazovima kada su u pitanju istodobne promjene u trgovinskoj politici. Mogućnost trenutnog preusmjeravanja izvora materijala i dijelova u američkoj proizvodnji nije izvediva, s obzirom na to da se proizvodne mreže razvijaju godinama. Prema riječima profesora menadžmenta na Sveučilištu u Pennsylvaniji, John Paul Macduffieja, "lanac opskrbe u industriji inherentno je globalan i optimiziran oko pokretnih komponenti preko nacionalnih granica". Ovo znači da će se troškovi povećati, a zalihe smanjiti, što će dodatno otežati operacije proizvođača.
Sam Fiorani, analitičar iz AutoForecast Solutions, ističe da će europski proizvođači automobila, koji uglavnom nude luksuzne modele, lakše podnijeti povećanje cijena. Međutim, tvrtke poput Toyote, Mazde i Subaru će znatno izgubiti zbog visoke ovisnosti o uvozu.
Posljedice za Potrošače
Prema procjenama, nove tarife mogle bi povećati prosječnu cijenu novih automobila, koja se trenutno kreće oko 47.000 dolara, za nekoliko tisuća dolara. Potrošači će se s tim cijenama suočiti u trenutku kada je i opća inflacija postala sveprisutna. Mnogi kupci, koji su do nedavno bili spremni platiti više cijene za nova vozila, mogli bi se okrenuti rabljenim automobilima, što će dodatno potaknuti porast cijena na tom tržištu.
Nedostatak kvalitetnih rabljenih automobila, koji je već uzrokovan pandemijom i smanjenim zakupu vozila, mogao bi rezultirati naglim porastom cijena rabljenih automobila kao posljedica veće potražnje. S obzirom na to, kupci bi trebali biti pažljivi pri odabiru automobila i istraživati koje marke i modeli mogu ponuditi bolju dostupnost i cijene.
Kako Reaguju Proizvođači i Industrijski Strukturni Problem
Guverner Matt Blunt, predsjednik Američkog vijeća za automobilsku politiku, istaknuo je da proizvođači automobila podržavaju Trumpove napore kako bi se povećala domaća proizvodnja. Ipak, postoje i glasovi protiv tarifa. Jennifer Safavian, predsjednica i izvršna direktorica Autos Drive America, naglašava da će ove tarife poskupjeti proizvodnju, dovesti do viših cijena za potrošače i umanjiti mogućnosti na tržištu.
Zaključak
Promjene koje su uslijedile na američkom automobilskom tržištu, potaknute novim tarifama, stvaraju osjećaj nesigurnosti među proizvođačima i izazivaju značajne promjene u ponašanju potrošača. Kako se situacija razvija, neizvjesnost u industriji i među kupcima nastavit će rasti, dok svi prate učinak tarifa na lokalno tržište automobila.