Utjecaj novih tarifa na automobilsku industriju i kupnju vozila u SAD-u
Detroit je ponovno u središtu pažnje zbog najnovijih odluka administracije Donalda Trumpa, koja je najavila nametanje tarifa od 25% na automobile i određene auto dijelove koji nisu proizvedeni u Sjedinjenim Državama. Ova politika, koja je izazvala brojne reakcije i zabrinutosti u automobilskoj industriji, postavlja važna pitanja o budućnosti tržišta vozila, cijenama i opskrbnom lancu.
Tarife kao prijetnja industriji
Donald Trump nije od danas na udaru kritika zbog svojih trgovinskih politika. Tijekom svog prvog mandata, on je automobilsku industriju proglasio prijetnjom nacionalnoj sigurnosti, što mu je omogućilo da na uvoz stranih automobila nametne visoke tarife. Ove nove tarife samo dodatno kompliciraju situaciju već uzdrmane industrije koja se još uvijek oporavlja od posljedica pandemije i globalnog nedostatka poluvodiča.
S obzirom na to da je automobilska industrija postala globalna, s kompleksnim lancima opskrbe, teško je očekivati da bi proizvođači mogli brzo prebaciti svoju proizvodnju na domaće dijelove. Mnoge automobilske tvrtke oslanjaju se na uvoz dijelova iz Meksika i Kanade, a ova nova pravila ne samo da će povećati troškove proizvodnje, već će i smanjiti konkurentnost američkog tržišta.
Posljedice za kupce automobila
Tržište novih vozila već je doseglo prosječnu cijenu od više od 47.000 dolara, a analitičari predviđaju da bi nove tarife mogle podići cijene za nekoliko tisuća dolara. Preporuka za kupce automobila je da pažljivo istraže marke koje nude bolje zalihe na tržištu, jer se čini da su popularniji modeli u velikoj mjeri pogođeni poskupljenjem.
Ford, Stellantis i Hyundai trenutno imaju povoljnije zalihe, dok Toyota, Honda i Nissan imaju neprimjereno nisku opskrbu. Situacija se dodatno komplicira time što se i dalje osjeća učinak krize snabdijevanja zbog pandemije, što je dovelo do visokih cijena i slabe ponude na tržištu rabljenih automobila.
Tržište rabljenih automobila
S porastom cijena novih vozila, mnogi potrošači će se vjerojatno okrenuti rabljenim automobilima. Međutim, ograničene zalihe u ovoj kategoriji mogu podići cijene rabljene vozila zbog povećane potražnje. Tijekom posljednjih nekoliko godina, stopa zakupa vozila drastično je opala, što znači da će ponuda rabljenih vozila biti znatno manja.
U trenutnim okolnostima, slabija ponuda rabljenih automobila dolazi u trenutku kada raste interes potrošača za jeftinijim opcijama, čime se dodatno izaziva rast cijena. Mnogi potencijalni kupci mogli bi se suočiti s teškoćama kada pokušavaju pronaći dostupna vozila po prihvatljivim cijenama.
Reakcije industrije
Industrija je podijeljena u svojim odgovorima na nove tarife. Predsjednik Američkog vijeća za automobilsku politiku istaknuo je kako proizvođači podržavaju Trumpove napore za povećanje domaće proizvodnje. S druge strane, brojni međunarodni proizvođači automobila upozoravaju da bi tarife mogle dovesti do viših cijena za potrošače i smanjenja konkurentnosti.
U ovom kontekstu, predsjednik sindikata United Auto Workers pozdravio je ove mjere, smatrajući ih pozitivnim korakom za radnike u industriji. No, mnogi analitičari upozoravaju da će povećane cijene dovesti do smanjene potražnje i potencijalnog gubitka radnih mjesta unutar sektora.
Izgledna neizvjesnost, manjak dijelova, promjenjive cijene i globalna situacija čine trenutačno stanje automobilske industrije vrlo nestabilnim te je stoga ključno pratiti daljnji razvoj događaja i prilagoditi se novim uvjetima tržišta.