Testovi autonomnih vozila: Što je pokazalo usporedno testiranje Tesle i Lexusa s LiDAR-om
Uvod u problematiku
U svijetu autonomne vožnje, Tesla se ističe kao vodeća tvrtka koja se oslanja na svoje kamerama bazirane sustave za autonomiju, dok konkurencija poput Lexusa opremljenog LiDAR-om pruža alternativni pristup. Iako Teslin autopilot uživa dobar publicitet zbog svojih inovacija, nedostaci u prepoznavanju prepreka i ovisnost o kamerama mogu dovesti do ozbiljnih problema. Mark Rober, popularni YouTuber i inženjer, odlučio je testirati te razlike kroz niz eksperimenata.
Testovi prepoznavanja prepreka
Mark Rober proveo je nekoliko testova kako bi usporedio sposobnosti Teslina autopilota i Lexusa RX opremljenog LiDAR-om koji je modificirao Luminar. U prvom testu, manekenska lutka postavljena na cesti bila je izazov za oba vozila. Lexus je lako detektirao lutku i bez problema se zaustavio, dok je Teslin autopilot promašio lutku, ne prepoznajući je i prolazeći pored nje.
Rober je ponovio test s aktiviranim autopilotom, a Teslin sustav uspješno je prepoznao prepreku i zaustavio se. Međutim, sljedeći testovi pokazali su slabosti. U scenarijima gdje je dijete iznenada skočilo na cestu iza parkiranog automobila, oba vozila su bila uspješna. No, kada su uvjeti bili otežani, s maglom i kišom, Teslina je kamera imala poteškoća u prepoznavanju prepreka.
Završni test: Zid od opeke od pjene
Najzanimljiviji test bio je onaj gdje je cesta bila blokirana zidom od opeke od pjene obojenim da izgleda kao nastavak ceste. Lexus je ponovno bio brz i precizan, prepoznajući zid kao prepreku i zaustavljajući se na vrijeme. Međutim, Tesla je ponovno zakazala, prolazeći direktno kroz zid, jer je njegov sustav prepoznao obojenu fasadu kao nastavak ceste. Ovaj test jasno pokazuje prednost LiDAR tehnologije koja može detektirati prepreke neovisno o uvjetima okoline.
Ograničenja Teslinog autopilota
Situacije koje je Mark Rober postavio demonstrirale su značajne slabosti Teslinog sustava. Oslanjanje na kamerama dovodi do situacija u kojima LiDAR može lako nadmašiti sposobnosti vizualnog prepoznavanja. Naime, Tesla ne može razlikovati stvarne prometne prepreke od obojenih površina, što može predstavljati opasnost u stvarnim voznim uvjetima. Dok Teslin autopilot ima funkciju ručnog poništavanja koja korisnicima omogućava preuzimanje kontrole nad vozilom u kriznim situacijama, postavlja se pitanje koliko je zapravo sigurno oslanjati se isključivo na takvu tehnologiju.
Budućnost autonomne vožnje
Testovi koje je proveo Rober otvorili su važnu raspravu o sigurnosti autonomnih vozila i njihovim tehnologijama. Dok se LiDAR čini superiornijim u određenim uvjetima, postoje i izazovi povezani s njegovom primjenom, kao što su troškovi i složenosti integracije. S obzirom na brz razvoj tehnologije, jasno je da će budućnost autonomne vožnje zavisiti o kombinaciji različitih sustava i senzora koji će osigurati maksimalnu sigurnost za vozače i pješake.
Provodeći usporedne testove, Rober je pružio rijetku priliku da se dublje razumiju prednosti i nedostaci postojećih sustava autonomne vožnje, pomažući javnosti da bolje razumije što mogu očekivati od ovih naprednih tehnologija.