Upozorenje vlasnicima rabljenih automobila: Izbjegavajte motore s mokrim pojasom
Kupovina rabljenog automobila može biti izuzetno privlačna, posebice kada se radi o cijenama koje često nude odlične prilike za kupce. Međutim, prije nego se odlučite na određeni model, važno je upoznati se sa svim aspektima, uključujući i vrstu motora. Nedavno je izdan alarmantni savjet od strane mehaničara Davida Harrisona iz Sheffielda, koji upozorava na rizike povezane s motorima opremljenima mokrim pojasom.
Što su mokri pojasevi?
Mokri pojasevi (engl. wet belts) su vrsta razvodnih remena koji se nalaze unutar motora i rade u kontaktu s uljem. Na prvi pogled, mogu izgledati kao tehnološki naprednija opcija u odnosu na klasične suhe remene, no njihova stvarna pouzdanost je upitna. David Harrison naglašava da su mokri pojasevi zamijenili tradicionalne razvodne remene na brojnim modelima automobila nakon 2017. godine.
Problemi s mokrim pojasima
Glavni problem mokrih pojaseva je u tome što imaju samo desegodišnji interval zamjene prije nego što mogu početi uzrokovati ozbiljne probleme. Što to znači za vlasnike? Jednostavno rečeno, ako se pojasevi razbiju ili oštete prije isteka tog roka, to može dovesti do značajnih oštećenja motora, uključujući pomak bregastih vratila i radilica, što može rezultirati skupim popravcima ili čak potrebom za kompletnom zamjenom motora.
Mokri pojasevi su obično tiši i kompaktniji od svojih suših kolega, ali uz uvjet da pravilno funkcioniraju. Ulje može uzrokovati brže trošenje dijelova gume, povećavajući mogućnost razbijanja. David je naglasio da gumene krhotine koje se mogu osloboditi tijekom trošenja mogu začepiti filtere ulja, što dodatno povećava rizik od ozbiljnih oštećenja.
Koji automobili koriste mokre pojaseve?
Mnogi proizvođači automobila ugradili su mokre pojaseve u svoja vozila. Primjerice, Fordov 1,0-litreni EcoBoost motor je jedan od najpopularnijih motora s mokrim pojasom, koji se koristi u modelima kao što su Fiesta, Focus i Ecosport od 2012. godine. Rizična područja također uključuju modele Peugeota, Citroena ili Vauxhalla, posebno one opremljene 1,2 PureTech motorima između 2012. i 2023. godine.
Troškovi popravaka i potencijalne štete
Kada se okrenemo troškovima povezanima s mokrim pojasevima, situacija postaje još zabrinjavajuća. Ako dođe do oštećenja uzrokovanog mokrim pojasom, popravci mogu biti izuzetno skupi. David upozorava da popravak motora s oštećenim pojasevima može trajati duplo dulje od standardne procedure, a troškovi mogu biti gotovo dvostruko veći.
Mehaničari često se susreću s vozilima gdje je motor ozbiljno oštećen zbog problema s mokrim pojasevima. U nekim slučajevima, šteta može biti toliko ozbiljna da automobil postaje praktički bezvrijedan, što dovodi do velike frustracije među vlasnicima.
Zaključak
Kada razmatrate kupovinu rabljenog automobila, posebice ako razmišljate o modelima koji koriste motore s mokrim pojasevima, važno je dobro se informirati i preispitati sve aspekte. Iako rabljenici mogu izgledati privlačno, oprez je ključan kako bi se izbjegli skupi problemi u budućnosti. Potpuna informiranost o modelima, njihovim motorima i mogućim troškovima održavanja pružit će vam najbolju šansu za odabir pouzdanog i dugotrajnog automobila.