Promjene u Putovanjima Kanađana prema SAD-u: Utjecaj Trgovinskog Rata i Političkih Napetosti
Colin Bykowski, stanovnik Kanade, obično dva puta mjesečno prelazi granicu između Kanade i Sjedinjenih Država kako bi nabavio namirnice iz trgovačkog lanca Trader Joe’s i igračaka za svog sina u Targetu. Međutim, njegov posljednji put bio je prije mjesec dana i nije siguran kada će ponovno krenuti prema jugu. “Smiješno je… Ovaj tjedan planirali smo krenuti, ali odlučili smo donijeti drugačiju odluku”, izjavio je Bykowski dok je kupovao u Tsawwassenu, BC, blizu granice s Point Roberts, Washington.
Ova situacija odražava širu promjenu među kanadskim stanovnicima koji smanjuju svoja putovanja u Sjedinjene Države. Prema najnovijim podacima kanadske statistike, broj povratnih putovanja među Kanađanima koji putuju automobilom u SAD u veljači doživio je značajan pad od 23 posto u usporedbi s istim mjesecem prošle godine. Dodatno, putovanja zrakoplovom su također smanjena, s padom od 2,4 posto na godišnjoj razini.
Ekonomski i Politički Razlozi za Odluku
Iako su razlozi za odlazak u SAD uvijek bili povezani s potragom za boljim cijenama ili specifičnim proizvodima, trenutna politička klima, uključujući trgovinske tarife, stvara dodatni pritisak na Kanađane. Mnogi od njih su odlučili promijeniti planove zbog visoke vrijednosti američkog dolara i potencijalnih ekonomskih posljedica trgovinskog rata. Ove tarife, uz političke napetosti, izazivaju osjećaj nesigurnosti kod potencijalnih putnika. Putnička agencija u Vancouveru izvijestila je da su rezervacije za putovanja u SAD pale za 40 posto u odnosu na prošlu godinu, ukazujući na značajne promjene u ponašanju potrošača.
Odustajanje od Putovanja i Novi Planovi
Prema McKenzie McMillan, putničkom savjetniku, postoji značajno smanjenje novih rezervacija za putovanje u SAD. “Trenutno ne vidimo ništa od toga”, rekao je McMillan. “Većina naših putovanja koje sada vidimo dolaze od klijenata koji su izričito rekli da ne žele ići u Sjedinjene Države.” Zanimljivo, neki kanadski putnici umjesto toga planiraju putovati unutar vlastite zemlje, što može ukazivati na promjenu u popularnosti domaćih destinacija naspram američkih.
Emocionalni Utjecaji na Putovanja
David Coletto, analitičar javnog mišljenja, napominje da su emocije također bitan faktor u ovom smanjenju putovanja. “To stvara ‘savršenu oluju’ gdje imate ekonomske i emotivne razloge koji utječu na odluke putnika”, rekao je. Njegovo istraživanje pokazuje da je čak 56 posto Kanađana koji su planirali putovanje u SAD smanjilo ili otkazalo svoje planove zbog tih napetosti. Ovo jasno ukazuje na značajan pomak u percepciji i iskustvima putnika prema SAD-u.
Posljedice za Američku Ekonomiju
Utjecaj ovih promjena može se osjetiti i na američkom tržištu, posebno u mali gradovima uz granicu koji ovise o kanadskim potrošačima. Američko udruženje putovanja izvijestilo je da bi smanjenje kanadskih posjeta moglo značiti gubitak od 2,1 milijarde dolara američkoj ekonomiji, uz gubitak tisuća radnih mjesta. Ovi ekonomski učinci mogli bi potaknuti američke vlasti da preispitaju svoje trenutne politike.
Zanimljivo je da se situacija u malim pograničnim zajednicama, poput Point Roberta, sve više pogoršava zbog smanjenja kanadskih posjetitelja. Mnogi od njih prijete da će, ako se trenutačna situacija nastavi, morati razmotriti alternative kako bi osigurali opstanak lokalnih poslovanja.