Mračne strane online kupovine: Priča o ukradenom automobilu u Orange Countyju, Florida
U današnje doba interneta i online trgovine, kupovina rabljenog automobila postala je lakša nego ikad, ali to također donosi i rizike. Ova priča iz Orange Countyja u Floridi prikazuje koliko opasna može biti kupnja vozila putem društvenih mreža, a sve zbog sveprisutnog fenomena poznatog kao "automobil klon".
Kako je počela priča
Yenis Sosa, žena iz središnje Floride, odlučila je prošlog svibnja kupiti Lexus putem Facebook Marketplacea. Odlazak na sastanak s prodavačem u Altamonte Springsu bio je prvi korak u procesu. S obzirom na to da je sve izgledalo legitimno – dobila je naslov, Carfax izvješće i račun za prodaju – Sosa je bila uvjerena da je napravila dobar izbor. U tom trenutku, predala je prodavaču 21.000 dolara u gotovini.
Registracija vozila
Nakon kupovine, Sosa je odmah odvela automobil u DMV kako bi ga registrirala. Osjećala se sigurno jer je provjerila VIN (identifikacijski broj vozila), a cijeli proces registracije prošao je bez problema. Ipak, unatoč temeljitosti, nije znala da ju čeka velika nevolja.
Nevolje dolaze
Samo nekoliko mjeseci kasnije, u prosincu, Sosa se suočila s iznenadnim posjetom istražiteljice sa sigurnosti i motornih vozila na Floridi. Ona je obavijestila Sosu da je njezin Lexus prijavljen kao ukraden iz Hertza 2023. godine, što je šokiralo Sosu. U trenutku nesigurnosti, saznala je da je njezino vozilo opisano kao "automobil klon" – ukradeno vozilo s lažnim VIN-om.
Što je automobil klon?
Automobil klon je vozilo koje ima ukraden identitet drugog automobila. Istražitelji su objasnili da kriminalci često uzimaju VIN-eve iz legalnih automobila i stavljaju ih na ukradena vozila kako bi stvorili lažnu legitimnost. Upravo to je bio slučaj s Sosinim Lexusom, koji je imao VIN iz drugog vozila koje je bilo registrirano kao legalno.
Opasnosti online kupovine
Volkerson, stručnjak za krađu automobila, upozorava potrošače da budu oprezni prilikom kupovine rabljenih automobila putem online platformi, jer većina kloniranih vozila dolazi od individualnih prodavača, a ne od poznatih trgovaca. Digitalne platforme poput Facebook Marketplace-a olakšavaju prodaju, ali također pružaju mogućnost prevara.
Kako se zaštititi
Volkerson preporučuje nekoliko koraka koje kupci mogu poduzeti kako bi smanjili rizik od kupnje ukradenog vozila. Prvo, preporučio je provjeru povijesti vozila putem usluga poput Carfaxa ili Nacionalnog ureda za osiguranje kriminala. Također, kupci bi trebali obratiti pažnju na znakove koji mogu ukazati na prijevaru.
Crvene zastave na koje treba obratiti pažnju prilikom kupovine rabljenog automobila uključuju:
- Pogrešno napisane riječi na naljepnici na vratima gdje se nalazi VIN.
- Pomaknuta VIN ploča na nadzornoj ploči.
- Različiti identiteti prodavača s onima u dokumentima.
- Prethodne štete na automobilu, poput raščlanjenih dijelova.
- Neusklađenost odometra, gdje odometar pokazuje različite kilometraže.
Značaj provjere VIN-a
Procijenite sve dostupne informacije o vozilu. To uključuje:
- Carfax: Pruža izvješća o povijesti vozila.
- Nacionalni ured za osiguranje kriminala: Pomoć u provjeri statusa automobila.
- DMV: Može pomoći u provjeri povijesti vozila.
Ako imate sumnje, Volkerson preporučuje da se kontaktira lokalni ured za automobilske krađe i pregleda vozilo prije nego što donesete konačnu odluku.
Ova priča podsjeća na to da i naizgled legitiman posao može imati mračne strane. Biti informiran i oprezan ključni su za zaštitu od prevara na tržištu rabljenih automobila.