Oporavak putovanja u sjeveroistočnoj Aziji: 2024. godina
- godina donosi uzbudljive vijesti za turizam u sjeveroistočnoj Aziji, a posebno za Kinu, koja je ponovno otvorila svoje granice 2023. godine nakon dugog razdoblja zatvorenosti zbog pandemije. Ova promjena označila je početak novog razdoblja u kojem se gospodarstva u susjednim regijama, poput Južne Koreje, Hong Konga i Macaua, počinju oporavljati, dok Tajvan nažalost ne prati taj pozitivan trend.
Stimulacija i međusobna suradnja
U rujnu 2023. godine, Kina, Južna Koreja i Japan su postavili ambiciozan cilj od 40 milijuna međusobnih dolazaka do 2030. godine. Ovaj cilj ukazuje na duh suradnje i zajedničkog rasta među zemljama, uz mjere za olakšavanje putovanja koje su uvedene s ciljem ubrzavanja graničnih procedura između kopna, Hong Konga i Macaua već u studenom. Te mjere, uključujući pojednostavljenje „prekograničnog“ putovanja, omogućuju građanima brži i lakši pristup između ovih važnih turističkih odredišta.
Opodredno tržište putovanja
Zrakoplovne tvrtke su ponovno aktivirale rute koje su bile suspendirane tijekom pandemije i pokrenule nove, odgovarajući na povećanu potražnju od strane putnika. Hoteli su se također pokazali otpornima, ostvarujući bolje rezultate nego u bilo kojem razdoblju od 2019. godine, iako se i dalje osjeća pritisak na cijene. U isto vrijeme, rezervacije za najam automobila i željeznica raste, što dodatno doprinosi razvoju iskustvenih putovanja među domaćim i inozemnim posjetiteljima.
Povijesni kontekst i statistički podaci
Godina 2023. će vjerojatno biti zapamćena kao statistički anomalan trenutak u povijesti putovanja, s impresivnim porastom bruto rezervacija za 116%, što je rezultiralo vrijednosti od 44,6 milijardi dolara prema istraživanju Phocuswright. Očekuje se da će taj rast nastaviti i u 2024. godini, s predviđanjima o povećanju bruto rezervacija na 51,3 milijarde dolara, a do 2027. godine mogao bi dosegnuti 60,3 milijarde dolara.
Demografski i strateški izazovi
Međutim, unatoč pozitivnim trendovima, tržište putovanja u ovim regijama gleda s oprezom na izazove koje donosi prošlost. Godina 2019. postala je svojevrsni „vodeni žig“ prema kojem se sada ocjenjuju svi faktori putovanja. U Hong Kongu, na primjer, nerazmjereno stanje uzrokovano prosvjedima 2018. i 2019. dodatno komplicira situaciju.
Ekonomski multiplikator povezan s putovanjima i zrakoplovstvom znači da vlade nastavljaju aktivno raditi na usmjeravanju ulaznog turizma, osobito u Hong Kongu, Macauu, te podržavajući domaći turizam u Južnoj Koreji i Tajvanu.
Digitalizacija i promjene u ponašanju potrošača
Digitalizacija putovanja postaje sve izraženija, s novim alatima i aplikacijama koji omogućuju lakše i brže rezervacije. Ovaj trend dopunjuje i porast e-trgovine, pri čemu se očekuje da će online rezervacije dostići 21,3 milijarde dolara do kraja 2023. godine, uz predviđanje da će do 2026. godine ta brojka probiti 30 milijardi dolara.
Osim toga, promjene u ponašanju potrošača i njihovim preferencijama utjecat će na oblikovanje poslovnih modela u turizmu, posebno s dodatkom umjetne inteligencije koja će nesumnjivo imati značajan utjecaj na buduće rezervacijske sustave.
Temelj budućeg rasta
S obzirom na sve navedeno, čini se da sjeveroistočna Azija stoji na pragu novog razdoblja rasta u sektoru putovanja. Bez obzira na izazove s kojima se suočavaju, kontinent je spreman iskoristiti nove prilike i prilagoditi se promjenama. S obzirom na početne znakove oporavka, očekuje se da će sljedećih nekoliko godina donijeti dodatne inovacije i prilagodbe u načinu na koji putujemo.