
Clint Hill penje se na predsjedničku limuzinu kako bi zaštitio Jacqueline Kennedy nakon što je snimljen JFK (Photo Credit: Muzej šestog kata na Dealy Plaza, snimka zaslona)
Clint Hill, agent tajne službe koji je pokušao zaštititi predsjednika, umro je. Imao je 93 godine.
Dijeljenje imena Clint Hill nije nešto što bi svi mogli prepoznati, ali akcije ovog hrabrog vojnika ostavile su neizbrisiv trag u američkoj povijesti. U trenucima nakon atentata na predsjednika Johna F. Kennedyja, Hill je postao simbol hrabrosti i predanosti. Njegova uloga kao agenta tajne službe nije bila samo da štiti, već i da reagira u najkritičnijim trenucima.
22. studenoga 1963. godine, Clint Hill, tadašnji agent tajne službe, bio je odgovoran za sigurnost prve dame Jacqueline Kennedy. Tijekom vožnje kroz Dealey Plaza u Dallasu, Hill je pratio predsjedničku limuzinu. Kada su ispaljeni metci na Kennedyja, njegovo razumijevanje situacije i brzina reakcije bili su ključni.

U momentu kada je Hill stigao do limuzine, svijet se promijenio. Predsjednik Kennedy je bio ranjen, a Jacqueline Kennedy se penjala po prtljažniku automobila, pokušavajući zadržati vezu sa svojim mužem. Hill je neustrašivo gurnuo prvu damu natrag unutar vozila i istovremeno pružio zaštitu ranjenom predsjedniku.
Snimke Hillovih junačkih postupaka brzo su postale poznate i on je nagrađen priznanjima za svoj brzi odgovor u trenutku panike. Fotoaparati su ga zabilježili u prvom redu povijesti koja se odvijala pred njegovim očima, a on je postao simbol odanosti i hrabrosti.
Clint Hill dao je emotivan intervju nakon umirovljenja.
Nakon što se povukao iz tajne službe, Clint Hill nosio je teška sjećanja i krivnju zbog neizbježnog neuspjeha. Svoj osjećaj odgovornosti dugovao je tragičnim događajima iz tog dana. U 43. godini, Hill se povukao zbog post-traumatskog stresnog poremećaja uzrokovanog traumatskim iskustvom.
U jednom od svojih prvih javnih intervjua, Hill je razgovarao s Mikeom Wallaceom u emisiji 60 minuta. Njegov emotivni prikaz događaja iz 22. studenog bio je srceparajući, s Hillovim suzama dok je izražavao svoju bol i tugu zbog onoga što se dogodilo.
„Da sam reagirao samo malo brže… Moguće je da bih mogao nešto promijeniti”, rekao je Hill dok se suočavao s vlastitom krivnjom.
Godinama kasnije, tijekom drugog intervjua za CNN, ponovno je preuzeo odgovornost za događaje tog dana, ističući da je on bio jedini agent koji je imao priliku reagirati.
Clint Hill pamti se sa srdačnim počastima.
Nakon njegove smrti, Hill je ostao upamćen ne samo kao heroj, već i kao čovjek od duboke poniznosti. Bivši direktor američke tajne službe, Lew Merletti, opisao ga je kao “časnog čovjeka s nepokolebljivim integritetom.” Hillova obitelj opisala ga je kao “cijenjenu ikonu” koja zaslužuje trajno sjećanje i poštovanje.
„Hillovo junaštvo tog dan kada je atentat na Johna F. Kennedyja učinilo ga je svjetskim simbolom hrabrosti i cijenjenom ikonom u američkoj tajnoj službi. Ostavljajući iza sebe izvanrednu nasljeđe vodstva i povijesnog očuvanja”, izjavila je njegova obitelj.
Pogledajte jedan od posljednjih intervjua Clint Hilla u nastavku.