Kineski proizvođači automobila i europsko tržište: pitanje poštenog pristupa
Pozadina rastuće napetosti
U posljednjih nekoliko godina, kineski proizvođači automobila značajno su pojačali svoje napore u ulasku na europsko tržište. Ova ekspanzija poduprta je tehnološkim napretkom, konkurentnim cijenama i sve većim fokusom na električna vozila (EV). Međutim, rastuće prisutstvo kineskih brendova poput BYD, NIO, MG Motor i Geely otvorilo je brojna pitanja o ravnoteži između slobodne trgovine i zaštite interesa europske automobilske industrije.
Stav China Business Group
Prema China Business Group, udruženju koje zastupa interese kineskih kompanija u Europi, kineski proizvođači automobila trebali bi imati pošten i jednak pristup tržištu Europske unije. Iz ove organizacije naglašavaju kako je važno da europsko tržište ostane otvoreno, posebice s obzirom na načela slobodne trgovine i konkurentnosti na svjetskoj razini. Pritom podsjećaju da su mnogi europski automobilski divovi već snažno prisutni u Kini te smatraju nepravednim da kineske kompanije naiđu na značajne regulatorne ili carinske prepreke u EU.
Regulatorni izazovi i istrage EU-a
Europska komisija nedavno je pokrenula istrage vezane uz uvozne subvencije kineskih proizvođača električnih vozila. Pitanje subvencioniranih cijena izazvalo je zabrinutost među europskim proizvođačima, ponajviše zbog mogućnosti dumping cijena koje bi mogle ugroziti lokalnu industriju i radna mjesta. Time su se stvorile dodatne napetosti u trgovinskim odnosima između Europske unije i Kine, čije posljedice još nisu u potpunosti vidljive.
Komparativne prednosti Kineza
Kineski automobilski sektor karakteriziraju niži proizvodni troškovi, brza digitalizacija i značajna ulaganja u istraživanje, razvoj, kao i tehnologiju baterija za električna vozila. Sve su to čimbenici koji značajno pridonose konkurentnosti kineskih brendova na međunarodnoj sceni. Istovremeno, kineski proizvođači često nude inovativna tehnološka rješenja, napredne infotainment sustave i povoljnije cijene, čime postaju sve privlačniji europskim potrošačima, osobito u segmentu električnih vozila.
Reakcije europske automobilske industrije
Europski automobilski proizvođači izražavaju zabrinutost zbog mogućnosti velike navale jeftinih kineskih automobila, što bi dodatno pojačalo pritisak na europske tvrtke u tranziciji prema električnoj mobilnosti. S druge strane, proizvođači kao što su Volkswagen, Stellantis i Renault već godinama surađuju s kineskim partnerima ili proizvode svoja vozila upravo na kineskom tržištu. Ova međuovisnost komplicira potencijalne regulatorne mjere ili uvođenje trgovinskih barijera.
Stavovi političkih institucija
Europska komisija i nacionalne vlade sve su opreznije prilikom definiranja novih politika. Postoji želja za zaštitom lokalnih radnih mjesta i industrije, ali i razumijevanje da pretjerana zatvorenost može usporiti inovacije i povoljno djelovati na rast cijena automobila za europske potrošače. Istovremeno, Europska unija želi očuvati svoje temelje tržišne konkurentnosti te izbjegavati trgovinske ratove koji bi mogli imati štetne posljedice i na druge sektore gospodarstva.
Perspektive daljnjeg razvoja
Ulazak kineskih proizvođača na europsko tržište automobilizma neizbježno je pitanje današnjice koje zahtijeva balansiranje između slobodne trgovine, potrebne zaštite europske industrije te poticanja inovacija u području električnih vozila. Kako će se situacija dalje razvijati, ovisit će o odlukama regulatornih tijela, spremnosti na dijalog i otvaranju prema novim poslovnim modelima s obje strane.