Buick pred izazovom carina: Tri od četiri vozila dolaze iz inozemstva
Buickova globalna strategija i američko tržište
Buick, jedan od najprepoznatljivijih američkih automobilskih brendova, suočava se s novom realnošću na domaćem tržištu. Danas čak tri od četiri modela iz Buickove ponude za Ameriku proizvode se izvan Sjedinjenih Država, većinom u Kini i Južnoj Koreji. Ova činjenica sada dolazi pod povećalo zbog najavljenih ili aktualnih carinskih tarifa koje mogu značajno utjecati na poslovanje brenda i formiranje cijena novih modela za američke kupce.
Carinske tarife i njihov potencijalni utjecaj
Posljednjih godina, američka administracija aktivno koristi carinske tarife kao alat u globalnoj trgovinskoj politici – osobito prema Kini. Povećanje poreza na uvoz automobila, dijelova i tehnologije direktno utječe na brendove koji proizvode ili sklapaju vozila izvan SAD-a, ali ih plasiraju na američko tržište. Iako General Motors, vlasnik marke Buick, balansira svoju proizvodnju širom svijeta već desetljećima, aktualna situacija posebno pogađa Buick zbog sve izraženijeg oslanjanja na strane pogone.
Modeli pod posebno povećalom
Ključni modeli Buickove ponude poput Buick Envision i Buick Encore GX proizvode se u Kini, dok se model Buick Envista izrađuje u Južnoj Koreji. Jedini Buickov model koji se trenutačno sklapa u SAD-u je Buick Enclave, što znači da je većina asortimana izložena direktnom riziku od dodatnih troškova, ali i nesigurnosti cijena zbog carinskih zavrzlama. Kupci tako mogu očekivati više cijene, a dileri i sama kompanija povećan pritisak u planiranju prodajne strategije.
Razlozi za proizvodnju izvan SAD-a
Zašto Buick, simbol američke automobilske povijesti, danas većinu svojih vozila proizvodi izvan zemlje? Prije svega, globalizacija proizvodnje omogućava značajne uštede jer se vozila sklapaju bliže tržištima na kojima se najviše prodaju ili gdje je radna snaga povoljnija. Uz to, segment kompaktnih SUV-ova – kojima Buick osvaja kupce u Kini – zahtijeva brzu prilagodbu trendovima, što je češće i jednostavnije u fleksibilnim međunarodnim pogonima. Promjena proizvodne strukture u automobilskoj industriji nije novost, ali joj sada prijete promjene geoekonomskih pravila igre.
Odgovor General Motorsa i mogućnosti za budućnost
General Motors prati situaciju sa zabrinutošću, ali i s pripremljenim protumjerama. Fleksibilnost proizvodnih lanaca znači da bi, u slučaju drastičnog carinskog udara, mogli premjestiti određene faze sklapanja ili čak cijelu proizvodnju natrag u SAD. Ipak, takvi potezi su skupi, zahtijevaju vrijeme i, u najgorem slučaju, smanjuju konkurentnost nepripremljenim povećanjem cijena za krajnje kupce. U međuvremenu, Buick nastoji ostati relevantan kroz nove modele i ponudu električnih vozila koja se već razvijaju za globalno tržište, imajući na umu sve izazovniji carinski krajolik.
Perspektiva kupaca i dileri na udaru
Američki kupci tradicionalno prepoznaju Buick kao “domaći” brend, ali današnja automobilska stvarnost je transnacionalna. Prijelaz na proizvodnju u zemljama poput Kine nesumnjivo podiže obrve lojalnih korisnika i partnera u salonima. Dileri su već krenuli s informiranjem tržišta o razlozima mogućih poskupljenja, ali i s kreativnim financijskim paketima kako bi amortizirali potencijalni pad prodaje. Upravo su komunikacijske vještine i inovacije u pristupu tržištu sada ključni za zadržavanje povjerenja kupaca.
Pitanje lojalnosti: Gdje je granica između globalnog i lokalnog?
Buickov izazov nije samo financijske naravi; radi se i o pitanju percepcije. Sve više se postavlja pitanje: može li automobil proizveden u Kini i dalje biti autentično američki? Proizvodna globalizacija donosi benefite u cijeni i dostupnosti, ali otvara i filozofska pitanja koja mnogim brendovima, pa tako i Buicku, nameću potrebu za redefinicijom identiteta na tržištu koje postaje sve svjesnije porijekla proizvoda. U doba trgovinskih ratova, svaki detalj postaje važan – ne samo za dioničare, već i za svakog kupca na cesti.