Kineski Brendovi Električnih Vozila i Praksa “Nula-Mileage”
Uvod u Problem
Kineski brendovi električnih vozila, poput Nete i Zeekra, suočavaju se s ozbiljnim optužbama o manipulaciji prodajnim brojkama. Prema izvješću Reutersa, obje kompanije su posljednjih godina koristile kontroverznu praksu kako bi istakle svoje prodajne rezultate, čime su pokušale zadovoljiti sve agresivnije ciljeve. Ova praksa, poznata kao “nula-mileage rabljeni automobili”, podrazumijeva osiguranje vozila prije njihove stvarne prodaje kupcima, što povlači brojne etičke i pravne upitnike.
Strategije Manipulacije Prodajom
Neta je koristila ovu metodu da rezervira prodaju najmanje 64.719 automobila od siječnja 2023. do ožujka 2024. godine, što čini više od polovice ukupne prodaje od 117.000 vozila u tom razdoblju. Ova metoda uključuje registrovanje automobila kao prodanih prije stvarne transakcije, što omogućava brendovima da brzo dostignu postavljene prodajne ciljeve. Zeekr, premium brend u vlasništvu Geelyja, također je usvojio sličan pristup kako bi poboljšao svoje prodajne rezultate.
Značaj Prakse “Nula-Mileage”
U kineskoj autoindustriji, vozila koja su osigurana kao prodana, ali nisu stvarno prebačena kupcima, nazivaju se “nula-mileage rabljeni automobili”. Ova praksa proizašla je iz intenzivnog tržišnog natjecanja i dugogodišnjeg rata cijena, uzrokovanog viškom kapaciteta u proizvodnji. Kako bi pridobili prednost, brendovi su se prisjetili kreativnih rješenja kako bi napuhali svoje prodajne brojke.
Reakcija Državnih Tijela
Državni mediji u Kini počeli su kritizirati ovu praksu, a vlada je najavila korake kako bi regulirala “iracionalnu” konkurenciju u industriji. Ministarstvo industrije planira zabraniti preprodaju automobila unutar šest mjeseci od njihove registracije kao prodaja. Ova odluka dolazi kao odgovor na zabrinutosti potrošača i trgovaca koji su se osjećali prevareno, a neki od njih su izvijestili o problemima s osiguranjem.
Iskustva Kupaca
Kupci automobila Zeekr otkrili su da su njihovi automobili već imali osiguranje prije nego što su kupljeni, što je dovelo do frustracija i osjećaja prevare. Dok su neki tražili povrat, drugi su se susreli s odbijenicama. Javnost, posebno državni mediji, prozvali su ovu praksu nedopustivom, postavljajući pitanja o etici i transparentnosti.
Finanijska Pitanja i Odzivi
Izvješća sugeriraju da su tvrtke poput Nete i Zeekra koristile ovu praksu kako bi uljepšale svoja financijska izvješća i ispunila ciljeve prodaje. Li Yanwei, analitičar iz Kineskog udruženja trgovaca automobila, rekao je da ovakav način “pranja bijela” nije preporučljiv. Analitičari i investitori sada pažljivo prate kako ovi brendovi izvještavaju o svojim performansama, ali se suočavaju s kompleksnošću podataka.
Pritisak na Dileri
Kineski trgovci automobila nalaze se pod sve većim pritiskom kada su u pitanju ciljevi prodaje. Neki izvori tvrde da su trgovci prisiljeni na lažiranje prodaje kako bi zadovoljili zahtjeve proizvođača. Ovo je dodatno povećalo tenzije u industriji, a udruženja trgovaca su počela tražiti razumnije ciljeve i poticajnu politiku od proizvođača.
Zaključak
Kineski brendovi poput Nete i Zeekra svjesno su prekršili granice etičkog poslovanja, potičući zabrinutosti oko transparentnosti i povjerenja u cijelu industriju. Mogućnost da inače dobra prodaja bude zasjenjena manipulacijama može imati dalekosežne posljedice, uključujući gubitak povjerenja potrošača i potencijalne sankcije od strane vlasti. Uloga i odgovornost brendova u ovakvim situacijama bit će ključna tema za raspravu, a budućnost tržišta električnih vozila u Kini možda će ovisiti o ispravnom adresiranju ovih problema.