Promjene u pravilima o tekućinama na TSA kontrolnim točkama: Što putnici trebaju znati
Uvod u tekuće regulative
Kada su 2006. godine uvedena ograničenja tekućina na TSA kontrolnim točkama, putnici su se suočili s novom stvarnošću. Sve od boca vode do pasta za zube završilo je u kanticama s neispravnim tekućinama. Danas, gotovo dva desetljeća kasnije, putnici su se navikli na pravilo “3-1-1”, koje osigurava da s njima mogu nositi samo male količine tekućina. Ipak, prizori putnika koji prolaze s pićem u ruci i dalje su prisutni, a nedavne najave sugeriraju potencijalne promjene.
Najava Kristi Noem
Ove sedmice, tajnik domovinske sigurnosti Kristi Noem izazvala je uzbuđenje najavom mogućih promjena u pravilima o tekućinama. “Tekućine, ispitujem. Dakle, to je možda sljedeća velika najava,” izjavila je na konferenciji u Washingtonu. Putnici se pitaju hoće li smjeti nositi veće boce ili više vrećica tekućina. Noemova najava dolazi nakon promjena vezanih za sigurnosne postupke na kontrolnim točkama, kao što je serija najava da će putnici zadržati cipele na sebi.
Promjene nakon 11. rujna
Avioputovanja su značajno promijenjena nakon terorističkih napada 11. rujna 2001. godine, kada su uvedeni stroži sigurnosni propisi. Prije toga, aviokompanije su često delegirale sigurnost privatnim tvrtkama, a putnici su lako prolazili kroz sigurnosne provjere bez mnogo nadzora. Henry Harteveldt, analitičar industrije zračnog prometa, prisjeća se da je to bilo mnogo opuštenije i manje učinkovito sustav.
Uvođenje pravila o tekućinama
Ograničenja za tekućine uvedena su 2006. godine nakon što su vlasti otkrile planove za teroristički napad koristeći tekuće eksplozive. Ove mjere, koje su započele odbacivanjem svih tekućina u ručnoj prtljazi na šest tjedana, rezultirale su promjenom u ponašanju putnika, koji su sada sve više pribjegavali provjerenim torbama za svoje toaletne potrepštine.
Pravilnik “3-1-1” omogućuje putnicima da sa sobom ponesu tekućine u posudama manjim od 3,4 unce, u jednoj jedinstvenoj plastičnoj vrećici zapremine od jednog kvartna. Ovo pravilo je brzo usvojeno i u drugim zemljama.
Oka da se smanje stres i kaos
Keith Jeffries, bivši direktor TSA-e na međunarodnoj zračnoj luci Los Angeles, rekao je kako je rad u tom vremenu bio ogroman izazov. Promjene su iziskivale novi način informiranja putnika, a osjetljivost situacije bila je visoka. Svaki potez s ciljem pojednostavljenja i skraćivanja vremena čekanja na kontrolnim točkama bio bi dobrodošao.
Sumnje i sigurnost
Upravitelj TSA-a se čini dovoljno samouvjerenim da ponovno preispita svoje stavove o sigurnosti. Harteveldt ukazuje da bi opuštanje ograničenja na tekućine moglo ubrzati proces provjere, no stručnjaci poput Jeffreya Pricea ukazuju na tehnološke prepreke. Mnogi skeneri još uvijek ne mogu pravilno razlikovati između sigurnih i potencijalno opasnih tekućina, što predstavlja izazov za buduću sigurnost putnika.
Različiti pristupi i mogući izazovi
Mijenjanje pravila o tekućinama i cipela može imati široke posljedice, ne samo za putnike, već i za program TSA PreCheck. Ako se olakšaju propisi, postavlja se pitanje hoće li se smanjiti interes za PreCheck. Također, promjene mogu početi u nekim zračnim lukama prije nego što se implementiraju na nacionalnoj razini, ostavljajući putnike zbunjenima.
Zajednički izazovi
Kako se situacija razvija, bit će ključno gledati na detalje predloženih promjena i njihovu implementaciju. U svijetu zračnog prometa, gdje su vremenska efikasnost i sigurnost od presudne važnosti, svaka nova regulativa može imati dugotrajne posljedice na putničko iskustvo.
Ovim putem, jasno je da su putnici pred uzbudljivim, ali neizvjesnim vremenima, a zaključci o budućim pravilima o tekućinama i odlasku cipela iz sigurnosnih procedura ipak ostaju neizvjesni.