Christian Meunier iz Nissana o tarifama: Novi izazovi i prilagodbe automobilske industrije
U središtu automobilske industrije nalazi se rastući izazov globalnih carina i tarifnih barijera, tema o kojoj je ovih dana progovorio Christian Meunier, predsjednik uprave Nissana, na međunarodnim događanjima vezanim uz budućnost mobilnosti. Automobilsko tržište, koje već balansira između tehnologijskih inovacija i ekoloških regulativa, sada mora promptno reagirati na izmijenjene trgovinske uvjete.
Tarife na električne automobile: Utjecaj na konkurentnost
Na globalnom tržištu, posebice unutar Europske unije, uvedene tarife na automobile proizvedene izvan EU, s naglaskom na električna vozila iz Kine, izazvale su velik interes. Christian Meunier jasno ističe da su ovakve mjere dvosjekli mač. S jedne strane, tarife štite domaće proizvođače koji ulažu u razvoj čiste mobilnosti i agregatne proizvodnje, a s druge mogu povisiti troškove za krajnje kupce te moguće usporiti prijelaz na električne automobile.
Meunier napominje kako je Nissan u zanimljivoj poziciji – iako je globalni igrač, veliki dio portfelja proizvodi u različitim regijama svijeta. Uvođenje tarifa tako izravno utječe na strategije proizvodnje i plasman modela poput Nissan Ariya i drugih elektrificiranih vozila namijenjenih europskom tržištu.
Nove ponude Forda: Prilagodba kroz inovaciju i strateška partnerstva
Parallelno s Nissanom, Ford je reagirao na novonastalu tržišnu situaciju lansiranjem novih ponuda za svoje električne i hibridne modele. Ford je, prema posljednjim objavama, dodatno usmjerio pozornost na pristupačnost električne mobilnosti, uvodeći akcijske cijene, dodatne pogodnosti na kupnju i nadograđene pakete opreme.
Ovakve ponude nisu samo odgovor na tržišne pritiske i promijenjenu potražnju, već i strateški pomak u natjecanju za kupce koji su postali izbirljiviji i bolje informirani. Ford kroz suradnje s dobavljačima baterija i tehnološkim partnerima dodatno nastoji lokalizirati dio proizvodnje u Europi, smanjujući tako izloženost tarifama i omogućujući bržu isporuku modela poput Mustang Mach-E.
Globalni lanac opskrbe i prilagodba proizvođača
I Nissan i Ford, uz druge globalne proizvođače, moraju redefinirati svoje lance opskrbe u svjetlu nove tarifne politike. Povećani troškovi carina na ključne komponente i gotova vozila potiču razmišljanje o otvaranju novih ili proširivanju postojećih proizvodnih pogona unutar ciljanih tržišta. Ovo nije samo ekonomska odluka već i signal o dugoročnoj stabilnosti radnih mjesta i tehnološkoj autonomiji europske automobilske industrije.
Za kraj, Christian Meunier podsjeća da automobilska industrija, kad se suočava s ovakvim izazovima, ima povijest brzog prilagođavanja i pronalaska rješenja kroz inovaciju, suradnju i fleksibilnost. Uloga cijena, tarifa i ponuda bit će ključna u idućim godinama, dok tržište električnih vozila nastavlja svoj ubrzani rast i transformaciju.