Povećani pritisak na smanjenje emisija u industriji EV baterija
Industrija električnih vozila i baterija, na čelu s tvrtkama kao što su BYD, suočava se s rastućim regulatornim i tržišnim pritiscima u pogledu emisija tijekom proizvodnje. Povećana potražnja za električnim vozilima dodatno ističe važnost upravljanja lancima opskrbe i optimizacije procesa s ciljem smanjenja ugljičnog otiska.
Regulatorni okvir i zahtjevi globalnog tržišta
Vlade u Kini, Europskoj uniji i SAD-u uvode strože standarde za održivost u proizvodnji baterija za električna vozila. Primjerice, EU od 2027. zahtijeva izračun i izvještavanje o ugljičnom otisku baterija, dok će kasnije uslijediti ograničenja maksimalnih emisija. Kina od tvrtki traži smanjenje emisija po kilovat-satu proizvedene energije, dok SAD kroz Inflation Reduction Act dodatno potiče niskougljičnu proizvodnju. Ovakva regulativa utječe na razvoj tehnologija i nabavu materijala duž cijelog lanca vrijednosti.
Proizvodni procesi i izvor emisija CO₂
Najveći udio emisija nastaje tijekom ekstrakcije sirovina (npr. litij, nikal, kobalt) i same proizvodnje ćelija. Statistike pokazuju da za jednu konvencionalnu litij-ionsku bateriju emisije ugljičnog dioksida mogu iznositi između 60 i 100 kg CO₂ ekvivalenta po kWh kapaciteta. Upotreba obnovljivih izvora energije u tvornicama, optimizacija proizvodnih procesa i prelazak na materijale s manjim ugljičnim otiskom predstavljaju ključne mjere za smanjenje ukupnih emisija.
Tehnološke inovacije i ciklus života baterija
Proizvođači baterija ulažu u razvoj novih kemijskih spojeva i poboljšanje učinkovitosti. Inovacije uključuju korištenje LiFePO₄ (LFP) tehnologije koja ne koristi skupi kobalt te implementaciju “baterija druge upotrebe”. Kroz recikliranje i ponovnu upotrebu istrošenih baterija smanjuju se potrebe za rudarenjem novih sirovina i ukupni ugljični otisak. BYD i ostale vodeće tvrtke ubrzano proširuju takve “closed-loop” modele proizvodnje.
Transparentnost, praćenje i digitalizacija lanca opskrbe
Radi zadovoljavanja regulatornih zahtjeva i tržišnog povjerenja, BYD i konkurenti razvijaju digitalne sustave praćenja porijekla materijala i emisija kroz cijeli lanac opskrbe. Blockchain tehnologija i napredne baze podataka koriste se za transparentno evidentiranje “putovnice baterije”, omogućujući precizno izračunavanje i izvješćivanje o emisijama po seriji proizvoda. Transparentnost postaje bitna diferencijacija na tržištu.
Ekonomski i tržišni utjecaj smanjenja emisija
Smanjenje emisija ne podrazumijeva samo ispunjavanje zakonskih normi, već i stjecanje konkurentskih prednosti. Vozila i baterije s nižim CO₂ otiskom često ostvaruju pristup subvencijama i lakše zadovoljavaju uvjete javne nabave, primjerice u EU tržištu. Pritisak dolazi i od krajnjih kupaca i proizvođača automobila koji zahtijevaju održive proizvode te integrirani pristup dekarbonizaciji cijelog životnog vijeka baterije.