Putno osiguranje je ključno, gotovo jednako važno kao i priprema dokumentacije poput putovnice ili briga o sunčanim kremama. Kada se odlučite na putovanje, milijuni žena diljem svijeta upozoreni su da riskiraju ozbiljne probleme zbog neizvjesnosti povezane s propisivanjem lijekova prilikom odabira politike putnog osiguranja. Konkretno, neizvjesnost se često odnosi na hormone koje mnoge žene uzimaju tijekom različitih faza života.
Čak 13 milijuna žena u Velikoj Britaniji suočava se s perimenopauzom ili menopauzom. To čini trećinu ženske populacije u toj zemlji. One koje koriste hormonsku nadomjesnu terapiju (HRT) upozoravaju se da je obavezno prijaviti korištenje tih lijekova prilikom kupovine putnog osiguranja, jer u protivnom riskiraju neadekvatno pokriće dok putuju.
Kara Gammell, stručnjakinja za osiguranje iz Moneysupermarket, objašnjava: “Milijuni žena nesvjesno se dovode u opasnost kada putuju u inozemstvo zbog neotkrivanja lijekova koji su im propisani u sklopu njihove terapije.” Ovo se može činiti kao sitnica, ali može imati ozbiljne posljedice na zdravstveno osiguranje u slučaju medicinskih intervencija u inozemstvu.
Važno je napomenuti da se propisani lijekovi, uključujući HRT, moraju prijaviti osiguravateljima. Ignoriranje ovog koraka može rezultirati velikim troškovima za zdravstvenu njegu u stranim zemljama. Dok su HRT i drugi lijekovi za mršavljenje često odabrani zbog zdravlja, njihove posljedice na putno osiguranje su mnogo složenije.
Povećana potražnja za lijekovima za mršavljenje može se uočiti s dramatičnim porastom pretraživanja na Googleu – do 97% u samo posljednjem tromjesečju. Mnogi putnici nisu svjesni da uzimanje ovih lijekova može komplicirati njihovo putno osiguranje. “Ako ste na terapiji zbog pretilosti, dijabetesa ili nekog drugog stanja, iznimno je važno obavijestiti svog osiguravatelja”, naglašava Kara.
U slučaju da drugom stanju koje zahtijeva liječenje dodate nove lijekove nakon kupovine politike, kao što su lijekovi za mršavljenje ili HRT, trebali biste obavijestiti svog osiguratelja odmah. Neprijavljivanje može dovesti do pogrešnih procjena rizika, što ugrožava vašu zaštitu tijekom putovanja.
Osiguratelji ne procijenjuju NHS i privatne recepte različito – ako uzimate lijekove, trebali biste ih prijaviti bez obzira na to kako su nabavljeni. Ovo pravilo vrijedi za sve oblike lijekova, uključujući hormone i lijekove za mršavljenje. Ukoliko se ne prijave, postoji rizik od poništavanja polise osiguranja.
Pritom, dodatni naglasak stavlja se na važno pitanje: što učiniti ako se vaša zdravstvena situacija promijeni nakon što ste kupili putno osiguranje? U tom slučaju, izuzetno je važno obavijestiti osiguratelja o svakoj promjeni koja bi mogla utjecati na osiguranje, pogotovo ako ste liječili neku bolest ili počeli uzimati nove lijekove.
Osim toga, stručnjaci savjetuju putnicima da nose kopije svojih recepata ili medicinskih dokumenata kao pripremu za putovanje. Također, preporučuje se da se svi lijekovi čuvaju u originalnom pakiranju kako bi se izbjegli problemi na granicama i olakšala zamjena lijekova u slučaju gubitka ili krađe.
Konačno, preporučljivo je preuzeti NHS aplikaciju koja omogućuje pristup vlastitim medicinskim evidencijama i tiskanom sažetku, što može biti od pomoći u hitnim situacijama ili kada se pregovaraju s inozemnim pružateljima zdravstvenih usluga. Budući da neke zemlje imaju ograničenja ili zabrane na određene lijekove, savjetuje se istražiti te informacije unaprijed, uključujući i posebne smjernice koje pružaju ambasade.