
Sebastian Fuchs, generalni direktor Bliskog Istoka Autodata.
Kineske marke automobila brzo jačaju svoju prisutnost u segmentu rabljenih automobila na tržištu UAE. Ovo prebacivanje ukazuje na promjene u preferencijama potrošača te na nove tržišne dinamike koje oblikuju ovu regiju. Sebastian Fuchs, generalni direktor Bliskog Istoka Autodata, naglašava da kineski brendovi ne samo da rastu u prodaji, već i u zadržavanju vrijednosti.
Fuchs ističe da su kineske marke, kao što je Jetour, doživjele značajne poraste. “Jetour je porastao za 150,4 posto u odnosu na prethodnu godinu, a postao je četvrti najpopularniji brend. Jetour X70S STD se ističe s 88 posto zadržavanja vrijednosti nakon jedne godine i 82 posto u trećoj godini, što govori o rastućem povjerenju u kineske SUV-ove koji nude konkurentne cijene,” navodi Fuchs.
U prvom kvartalu 2025. godine, potražnja za rabljenim automobilima usmjerena je na modele iz razdoblja od 2015. do 2020., s cijenama između DHS10.000 i DHS90.000. Popularne su limuzine poput Toyota Camry i SUV-ovi poput Nissan Patrol. U isto vrijeme, sve veća pažnja posvećuje se novijim električnim i hibridnim vozilima, posebno s dolaskom kineskih električnih vozila (EV) na tržište.
Fuchs također ističe da su električna vozila zabilježila porast od 62,2 posto u odnosu na prvi kvartal 2025., pri čemu Tesla drži vodeći tržišni udjel od 43 posto. Ova potražnja je podržana produljenim jamstvima, koja kineske marke nude i do 7 godina ili 200.000 km, što dodatno povećava povjerenje potrošača.
U UAE, stope automatskog pozajmljivanja postale su privlačnije, potpomognute smanjenjem kamatnih stopa u SAD-u. “Financiranje je postalo atraktivnije, posebice s bankama koje nude promocije kao što su 0-postotne kredite uz obvezna plaćanja od 20 posto,” kaže Fuchs. To dovodi do veće potražnje za pristupačnim opcijama mobilnosti, posebno s rastom broja stanovnika u ovom području.
Podaci pokazuju da su kupci u UAE značajno drugačiji u svom pristupu od kupaca u drugim zemljama GCC. “U UAE, prosječna cijena vozila iz GCC-specifikacije u 2025. iznosi DHS180.000 s modelskom godinom oko 2019. godine, dok prosječna cijena u Saudijskoj Arabiji iznosi SAR130.000 (DHS127.252) za modele iz 2020.,” objašnjava Fuchs. Dodaje da 83 posto kupaca u UAE svoje pretraživanje započinje online, dok saudijski kupci preferiraju tradicionalne prodajne kanale.
Gledajući prema naprijed, Fuchs predviđa da će geopolitičke trgovinske politike utjecati na tržišne tokove. “Nedavni globalni događaji, poput novih američkih tarifa, mogli bi sniziti cijene rabljenih automobila u UAE, što bi omogućilo veću dostupnost i konkurenciju među europskim i kineskim proizvođačima,” ističe. Ova situacija stvara prilike za raste tržište rabljenog automobila u UAE, koje se očekuje da će nastaviti rasti s povećanjem povjerenja u digitalne platforme i neovisne prodavače koje nude transparentnost i raznolikost.