Nedavna odluka sirijskog Ministarstva gospodarstva da zabrani uvoz rabljenih automobila izazvala je velike rasprave unutar zemlje. Dok jedni smatraju da je to nužna mjera za očuvanje nacionalnog gospodarstva, drugi upozoravaju da će skliznuti u siromaštvo i izloženost inflaciji, što je dodatno otežano trenutnim ekonomskim uvjetima.
Odluka, formalizirana u dekretu br. 462 i doneta 29. lipnja, ima za cilj regulirati lokalno tržište automobila i smanjiti priliv rabljenih vozila koja troše stranu valutu, a ne doprinose gospodarstvu, prema izjavama ministarstva.
S obzirom na nove regulative, dopušten je uvoz novih vozila koja nisu starija od dvije godine, dok su rabljeni automobili strogo zabranjeni. Ipak, postoji nekoliko izuzetaka, uključujući kamione, traktore i veće putničke autobuse koji imaju određene uvjete za starost. Osobe koje su kupile automobile prije donošenja dekreta također su izuzete, ukoliko su registrirali vozila do 6. srpnja.
Povratak građana i promatrača
Ova odluka izazvala je kontradiktorne reakcije među građanima. Neki podržavaju potez, ukazujući na to da je tržište preplavljeno oštećenim rabljenim vozilima iz zemalja poput UAE, Kuvajta i Južne Koreje, kao i na potencijalne sigurnosne rizike povezane s mehaničkim kvarovima starih vozila.
S druge strane, kritičari optužuju vladu da štiti interese bogatih poslovnih subjekata. Strahuje se da će ova odluka izazvati porast cijena automobila, dodatno otežavajući život običnim Sirijcima. “Ova odluka pogoduje samo bogatima, dok obični ljudi ostaju bez opcija,” komentirao je jedan građanin na društvenim mrežama.
Novinar Hamza Khidr osudio je vladu zbog nedostatka javnog prijevoza, nazivajući ovu mjeru “ekonomskim napadom” na siromašne. “Umjesto da pomognu ljudima da dobivaju automobile, omogućavaju nekoliko trgovaca da profitiraju dok većina tonuli dublje u siromaštvo,” napisao je.
Mnogi se slažu da će zabrana obogatiti monopole uvoza, čime će čak i najbolji rabljeni automobili postati nedostupni prosječnim Sirijcima.
“San srušen”
Abdulrahman al-Sawah, zaposleni u Homsu, izrazio je šok zbog odluke. “Mjesecima sam štedio za rabljeni automobil kako bih lakše putovao. Čak i kad bih uštedio svaku liru, ne bih si mogao priuštiti novi automobil od 15.000 do 20.000 dolara,” rekao je za Sirija TV.
Sawahova frustracija odražava osjećaj otuđenja među građanima. Mnogi smatraju da je odluka donesena bez razumijevanja financijskih ograničenja. “Umjesto da reguliraju tržište, izabrali su lakši put – potpunu zabranu. Zašto se ne postave maksimalne starosti za uvoz ili stroge provjere kvalitete?” pita se.
Od trenutka donošenja odluke cijene rabljenih automobila sustavno rastu. Mnogi trgovci poručuju da se cijene neće povećavati, no mnogi Sirijci su skeptični, vjerujući da se radi o novim manipulacijama cijena.
Vlada odgovara
Ministarstvo gospodarstva branilo je svoju odluku u izjavama za Sirija TV, ističući kako je potreba za smanjenjem uvoza vozila rezultat povećanih problema sa stranim valutama i infrastrukturnim opterećenjem. Njihovi dužnosnici naglašavaju da mnoga uvezena vozila nemaju odgovarajuće specifikacije, što utječe na kvalitetu usluga u zemlji.
Prema riječima ministra, ograničenje uvoza novih modela smanjit će troškove održavanja automobila, potrošnju goriva te sačuvati zalihe stranih valuta.
Na pitanje o mogućim izmjenama odluke, ministarstvo je navelo da bi promjene u vremenskoj traci provedbe mogle narušiti učinkovitost mjera, ali su otvoreni za prilagodbe temeljem reakcije tržišta.
Vakuum javnog prijevoza
Kritičari ukazuju da je zabrana osobito štetna u zemlji s nedostatkom pouzdane javnog prijevoza. S preko 90% stanovništva koje živi ispod granice siromaštva, strahuje se da će ova odluka potaknuti veće nezadovoljstvo i produbiti društvene razlike.
Neki predlažu alternativna rješenja, kao što su postavljanje ograničenja na uvoz rabljenih automobila tijekom pet godina, omogućavanje iseljenicima da donesu osobna vozila ili razvoj nacionalnog programa zamjene automobila s povoljnim uvjetima.
Međutim, trenutna situacija sugerira da su mnogi Sirijci još jedanput prepušteni na milost i nemilost politika koje favoriziraju profit na račun javne dobrobiti. Kao što jedan komentator izjavljuje: “Bogati pozdravljaju ovu odluku. Siromašni se vraćaju sanju.”
Ovaj je članak preveo i uredio sirijski promatrač. Sirijski promatrač nije potvrdio sadržaj ove priče. Odgovornost za informacije i stavove navedene u ovom članku leži u potpunosti s autorom.