Utjecaj trgovinskog rata na potrošačke navike u SAD-u
Uvod u situaciju
U Washingtonu, prema podacima CNN-a, Linda Wilburn, umirovljenica iz Susanvillea u Kaliforniji, bila je prisiljena donijeti teške odluke vezane uz svoje financije. Ove godine nije planirala kupiti automobil, no zbog straha od rasta cijena uslijed trgovinskog rata predsjednika Donalda Trumpa, odlučila se na kupovinu ranije nego što je planirala. Linda, u dobi od 62 godine, na mjesečnu osnovu prima 1.600 dolara iz socijalnog osiguranja, a njeno plaćanje automobila iznosi 607 dolara. Ova situacija odražava šire gospodarske posljedice koje se osjećaju među potrošačima.
Strah od viših cijena
Mnogi Amerikanci, poput Linde, našli su se u situaciji gdje su morali brže donositi odluke o velikim kupnjama, bojeći se da će cijene nastaviti rasti zbog tarifnih mjera. Linda je izjavila da je automobil bio neophodan zbog medicinskih sastanaka njenog sina, a to je otrovna situacija u kojoj su potrebe i želje potrošača često u sukobu s financijskim mogućnostima.
Porast potrošnje i novi dug
Dok je trgovinski rat bio na vrhuncu, mnogi Amerikanci su ubrzali svoje kupovine, nadajući se da će izbjeći veće troškove. U ožujku 2025. godine zabilježen je porast maloprodaje kako su potrošači povećavali kupovinu automobila, elektronike i namještaja. Međutim, u svibnju su prodajni podaci opali, što izaziva zabrinutost zbog daljnjih ekonomskih posljedica.
Zabrinjavajući dugovi
Američki dug kućanstava dosegao je rekordnu sumu od 18,2 bilijuna dolara u prva tri mjeseca godine. S porastom delikvencija, obitelji poput Wilburn primorane su se prilagoditi novim financijskim realnostima. S povećanjem troškova svakodnevnog života, mnogi se suočavaju s izazovima upravljanja dugovima, a prilagođavanje budžeta često postaje neophodno.
Potrošačka kretanja
Diskrecijska potrošnja, koja uključuje kupnju robe koja nije nužna za opstanak, obično se prva smanjuje u teškim vremenima. Prema anketi, 54% odraslih Amerikanaca očekuje da će trošiti manje na putovanja i zabavu, što može dodatno utjecati na gospodarstvo. Pad maloprodajnog prometa u restoranima i barovima također svjedoči o opadanju potrošačkih navika.
Primjeri iz stvarnog života
Primjeri poput Anne Wheelock, medicinske sestre koja je potrošila više od 137.000 USD na nove kupovine, ističu kako su mnogi potrošači reagirali na potencijalna poskupljenja. Njena obitelj sada živi plaću na plaću, što ukazuje na nezdrav ekonomski ciklus koji se može razviti iz takvog načina potrošnje.
Utjecaj tarife na inflaciju
Ekonomisti upozoravaju da će Trumpove tarife na kraju dovesti do veće inflacije, čime će potrošači postati još ranjiviji. To bi moglo stvoriti dodatne prepreke za ljude koji su se već suočili s povećanim dugom, dovodeći ih u situaciju gdje bi mogli dodatno smanjiti svoje kupovne sposobnosti.
Potraga za stabilnošću
Za potrošače kao što je Henry Tuason, koji je potrošio gotovo 50.000 dolara na nove kupovine, strah od financijskih poteškoća nikada nije daleko. Njegove brige odražavaju opću nervozu među Amerikancima, koji se suočavaju s neizvjesnošću povezanom s tržištem rada i potencijalnim gubicima.
Gospodarska neizvjesnost
S niskom stopom nezaposlenosti od 4,2%, mnogi poslodavci i dalje pokazuju apetit za zapošljavanje, no kaotična situacija vezana uz trgovinski rat stvara nesigurnost. Trgovinski rat ostavlja pečat na poslovnim odlukama, a ekonomisti s pažnjom prate potrošačke obrasce kako bi procijenili buduće gospodarske trendove.
Ovo stanje potrošnje, s naglaskom na brzu adaptaciju zajmova i dugovanja, ističe sve veći sukob između potreba potrošača i nepredvidivosti tržišta. Događaji na globalnoj sceni direktno utječu na svakodnevne živote, stvarajući izazove koji će dugoročno oblikovati američko gospodarstvo.