Aleksandrinski papagaj (središnja Indija)
Veći od većine papagaja, ima zeleno tijelo, mrlje od krila i debeli crveni kljun. Ove papige preferiraju šumovita staništa i često se viđaju kako lete glasno. Da bi ih uočili, središnja Indija, greben Delhi, dijelovi Gujarata i šumske rubove Maharaštre su savršeni.
Opis i karakteristike
Aleksandrinski papagaj (Psittacula eupatria) ističe se svojim veličanstvenim izgledom. Ova vrsta papagaja dostiže dužinu od 50 do 60 cm, čime nadmašuje mnoge druge papige. Njihovo zeleno tijelo prekriva svijetla mrlja na krilima koja se razlikuje od pojedinca do pojedinca. Krasi ih i upečatljiv crveni kljun, koji je prilagodba njihovom načinu prehrane. Muški i ženski primjerci lako se razlikuju; mužjaci imaju dužu i tamniju krunu, dok su ženke nešto manje raskošne.
Stanište i rasprostranjenost
Aleksandrinski papagaji su autohtoni za središnju Indiju, ali se mogu naći i u drugim dijelovima Azije. Njihova omiljena staništa uključuju gusto naseljene šume, voćnjake i otvorene šumske površine. U Indiji, najčešće ih se može pronaći u saveznoj državi Gujarat, kao i širim područjima u blizini Delhija i Maharaštre. Ova staništa pružaju neophodnu zaštitu i obilje hrane koja se sastoji od raznih sjemenki, voća i orašastih plodova.
Ponašanje i socijalna struktura
Aleksandrinski papagaji su izrazito društvene ptice. Obično se okupljaju u velikim skupinama, što ih čini lakim za prepoznavanje u njihovom prirodnom staništu. Njihovi glasni krikovi i živahno ponašanje često su znakovi prisutnosti ovih ptica. U hranidbi su izuzetno vješti i koriste svoj snažni kljun kako bi otvarali orahe i sjemenke, čime dodatno ističu svoju prilagodljivost prirodi.
Razmnožavanje
Sezona parenja aleksandrinskih papagaja obično počinje u proljeće. Oni grade gnijezda u šupljinama drveća, gdje ženke polažu između 3 do 6 jaja. Inkubacija traje oko 22 do 24 dana, a mladunci se počinju osamostaljivati nakon otprilike 8 tjedana. Parovi su monogamni i brinu se o svojoj mladunčadi zajedno, što dodatno jača njihove veze.
Očuvanje i prijetnje
Iako aleksandrinski papagaj uživa koliku-toliko stabilnu populaciju, suočava se i s prijetnjama poput gubitka staništa i ilegalnog lova. Urbanizacija i krčenje šuma doprinose smanjenju prirodnih staništa, dok su i trgovina pticama i ilegalna prodaja dodatni izazovi za ovu prekrasnu vrstu. Organizacije za zaštitu ptica aktivno rade na očuvanju njihovih staništa i pružanju potrebne zaštite.
Zanimljivosti
Aleksandrinski papagaji poznati su po svojoj sposobnosti imitacije zvukova i govora. Mnogi pojedinci u zatočeništvu mogu naučiti izgovoriti nekoliko riječi i fraza, čime oduševljavaju svoje vlasnike. Ove ptice često se drže kao ljubimci zbog svoje inteligencije i aktivnosti, ali zahtijevaju puno pažnje i brige da bi ostale sretne i zdrave.