Novi nedostatak automobila od pandemije doveo do tijesnog rabljenog tržišta
Nedostatak lanca opskrbe izazvan pandemijom imao je dalekosežne posljedice, koje su se jasno manifestirale na tržištu automobila. Kako izvješće iz Detroit Free Pressa ističe, početni udar pandemije stvorio je valove koji se šire kroz cijelu industriju, a jedan od najočitijih učinaka je drastičan manjak novih automobila.
Kada se ponuda smanjila, proporcionalno se povećala potražnja. Ovo je bila vidljiva situacija već tijekom pandemije, kada su mnogi današnji rabljeni automobili bili relativno novi. Kako se novi inventar preusmjerio na rabljeni segment tržišta, potražnja je ostala visoka, ali dostupnost vozila značajno je opala. To je rezultiralo višim cijenama na tržištu rabljenih automobila, a osim toga, i navedeni automobili duže ostaju na suvlasničkim lotovima.
Rabljeni automobili ostaju na lotovima duže
Trend dužeg zadržavanja rabljenih automobila na lotovima dodatno pogoršava situaciju. Prosječno vrijeme prodaje rabljenog automobila danas iznosi oko 38 dana, što je četiri dana duže nego prošle godine. Razlog tome leži u promjenama u potrošačkom ponašanju. Mnogi kupci ne žele platiti nove automobile po trenutnim cijenama, što dodatno zagušuje tržište.
Autori izvješća naglašavaju da su tarifne politike i promjene u zakonodavnom okviru dodatno komplicirale situaciju. Tijekom razdoblja kada su potrošači odgađali kupovinu, inventar se smanjivao, a time i mogućnosti za snabdevanje tržišta "novim" rabljenim automobilima. Rezultat ovih promjena su visoke cijene rabljenih vozila, koja su već premašila 30.000 dolara prosječno.
Utjecaj na cijene i proizvode
Prema podacima koje citira Freep, cijene trogodišnjih automobila gotovo su izjednačene s cijenama novih automobila, a taj je razmak još uvijek visok u kontekstu rasta troškova. Naime, neki od automobila za koje bismo nekada smatrali da su pristupačni, sada su postali luksuzni.
U toj atmosferi potrošači se bore s proračunima, a tržište rabljenih automobila postaje sve manje privlačno. U međuvremenu, ulazak automobila koji su bili u najmu na tržište rabljenih vozila se smanjuje, što dodatno otežava situaciju.
Izazovi i smjer tržišta
Tijekom zadnjih godina, čini se da se ciklus ponavlja. Uključivanjem tarife i drugih mjera, tržište automobila suočava se s izrazitom nestabilnošću. U takvim uvjetima, potrošači ne smatraju trenutnu situaciju povoljnom za kupovinu automobila, što vodi do problema s prodajom.
Edmundsov direktor uvida, Ivan Drury, ističe da je sadašnja situacija rezultat svih ovih utjecaja, a ne samo pojedinačnih faktora. Kamatne stope i nesigurnost na tržištu su se utjelovile u visoke cijene koje su mnogima prepreka za novi auto.
Kao rezultat toga, potrošači se suočavaju s dilemom — kada je zapravo najbolje vrijeme za kupovinu automobila? U realnosti, financijska neizvjesnost i inflacija stvaraju dodatni pritisak na tržište.
Zaključak
Osnovni problemi u opskrbi i promjenama u potražnji posljedica su šireg globalnog konteksta, koji će trajati duže nego što se očekivalo. Svijet automobila už urbanitetu prolazi kroz značajne promjene, a sigurno je da će se posljedice osjetiti još dugo vremena.