Izazovi vozača električnih kombija preko 3,5 tona
Vozači električnih kombija preko 3,5 tona suočavaju se s nizom izazova koji proizlaze iz njihove klasifikacije kao HGV (heavy goods vehicle). Ova jedinstvena klasifikacija stvara dodatne operativne terete za tvrtke koje se odlučuju na prijelaz s tradicionalnih vozila na električna. Glavni problem leži u težini baterija, koja često gura ova vozila iznad praga od 3,5 tona.
Ograničenja testiranja vozila
Unatoč stalnim pozivima industrije za revizijom postojećih propisa, pregledi i testiranje električnih HGV-ova ostaju ograničeni. Glavni razlog za to je kompleksnost propisa koji su prvotno namijenjeni za mnogo veća vozila, što dodatno otežava operaterima da se prilagode novim normama. Većina testiranja i ispitnih centara nije opremljena za rad s električnim vozilima, što stvara dodatne prepreke.
Prvi testovi i ispitne naknade
Jedna od značajnih promjena koju su vozači primijetili je potreba za prvim testovima već godinu dana nakon registracije, u usporedbi s tri godine za vozila klase 4 ili 7. Ovo, zajedno s višim ispitnim naknadama i manjom dostupnošću ispitnih objekata, dovodi do većih operativnih troškova. Operatorima koji upravljaju mješovitim flotama električnih i konvencionalnih vozila postaje posebno izazovno usklade različite rasporede ispitivanja.
Pritužbe na pristup i kapacitet testiranja
Dok bivši podaci govore o širokom skupu ATF-ova (approved test facilities) i DVSA (Driver and Vehicle Standards Agency) stanica, problem pristupa je i dalje prisutan. Ograničenja dizajna na nekim lokacijama mogu otežati testiranje određenih vozila. Primjerice, širina ispitne jame i kotača vozila mogu predstavljati izazov.
Istraživanje i buduće strategije
Prema nedavnim istraživanjima, samo 5,5% vozila koja su testirana nije prošlo ispit. Ovo ukazuje na potencijalnu sposobnost vatrogasnih centara da se nosi s novim zahtjevima, ali isto tako otvara pitanje da li su ti centri dovoljno pripremljeni za buduće naloge o električnim vozilima.
Pozivi na promjenu
Eksperti i operateri flota pozivaju na hitne izmjene u zakonodavstvu kako bi se olakšao proces prijelaza na električna vozila. Prema riječima Leeja O’Neilla iz Venson Automotive Solutions, trenutni sustav testiranja potencijalno stvara nepotrebne prepreke za tvrtke koje se bore za brzo usvajanje nultih emisija vozila.
Vozači se suočavaju s višim troškovima ispitivanja i duljim vremenima čekanja za testiranje vozila, što dodatno opterećuje njihove operativne aktivnosti. U situaciji kada se vlada promiče usvajanje vozila za nultu emisiju, ugrožavanje operativne učinkovitosti i procese testiranja postaje vruća tema koju treba hitno riješiti.